توالی یابیعفونت باکتریاییمقاومت آنتی بیوتیکی

کمین پاتوژن ها در لوله های آب بیمارستان

موسسه های حفاظت و فناوری محیط‌زیست نمونه‌هایی را از دوش‌های ۴۰ بیمارستان جمع‌آوری کردند و آن‌ها را به روش های سنتی کشت و با تکنیک های جدید توالی‌یابی کردند.


در این مطالعات تعدادی از پروتئوباکتری‌ها مثل Sphingomonas که به عنوان عامل عفونت‌های بیمارستانی شناخته می‌شوند، کشت شدند. به‌علاوه تعیین توالی‌های انجام شده جمعیتی از گونه های شبه مایکو باکتریوم ها را نشان دادند. همچنین داده های حاصل از توالی یابی، ژن های فعالی را نشان دادند که عموماً در سویه های بیماری‌زا بیان می شوند. این ژن ها عامل مقاومت سویه های بیماری‌زا در برابر عوامل ضدعفونی‌کننده و سیستم ایمنی بدن انسان می باشند. به علاوه ژن‌های مقاومت به آنتی بیوتیک بتا لاکتام و آمینوگلیکوزید نیز مشاهده شد.

به طرز شگفت‌انگیزی این ژن‌ها در سویه های جداشده از لوله های آب بیمارستان ها نسبت به آب محیط طبیعی از فراوانی بیشتری برخوردار بودند که این از شرایط انتخابی مناسب برای باکتری ها در لوله کشی‌های آب حکایت دارد.

حال سؤالی اساسی ایجاد می‌شود که آیا تسهیلات بیمارستانی دارای شرایط مناسبی هستند یا خیر؟ این سؤال می‌تواند عاملی برای اجبار محققین برای مطالعه چگونگی تأمین آب عمومی و بهینه سازی روش های ضدعفونی باشد.

ترجمه: زمزم جوادی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن