ژنومیکس

کنترل تک ژنی رنگ اصلی برگ گل کلادیوم

فیل گوش یکی از گیاهان آپارتمانی زیبا و از خانواده آراسه هاست (Araceae). کالادیوم های دو رگه از گونه کالادیوم بیکلر برزیلی گرفته شده اند که در سال های اخیر نگهداری آنها در آپارتمان ها روز به روز متداول تر می شود.


با مطالعه‌ی توارث رنگ برگ در این گیاه مشخص شد که دو رنگ اصلی برگ (لیمویی، سبز) توسط تک مکان ژنی هسته‌ای با دو آلل LEM,lem کنترل می‌شود، که برای رنگ لیمویی غالب و رنگ سبز مغلوب است.

محققان در این مطالعه از ۷ رقم و ۳ لاین اصلاحی فیل گوشی در ۱۹ تلاقی استفاده کردند و نتاج حاصل را برای تفرق خصوصیات برگی مثل شکل، رنگ رگبرگ، تغییر رنگ و چروکیدگی برگ فنوتیپ یابی کردند.

نتایج حاصل از این بررسی نشان داد که آلل غالب این مکان ژنی (LEM) مستقل از مکان ژنی F برای شکل برگ بوده ولی پیوستگی زیادی با ۳ مکان ژنی کنترل کننده‌ی رنگ رگبرگ اصلی، تغییر رنگ و چین و چروک برگ دارد.

آگاهی از نحوه توارث رنگ اصلی برگ در فیل گوشی، کمک زیادی به اصلاح و تغییر رنگ برگ، انتخاب والدین برتر، تخمین اندازه‌ی جمعیت مورد نیاز برای اصلاح و همچنین افزایش کارایی اصلاح در ارکیدهای زینتی به عنوان مهم‌ترین گروه از گیاهان زینتی جهان خواهد کرد.

ترجمه و آماده سازی: سجاد سبحان وردی

لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن