بازنشرمغز و کامپیوتر

انقلابی ترین آزمایش بیوتکنولوژی سال 2019: کنترل حرکات موش توسط ذهن انسان

گروهی از پژوهشگران چینی موفق شدند انقلابی ترین آزمایش بیوتکنولوژی سال را اجرا کنند. این دانشمندان مغز انسان و مغز موش سایبورگ را به هم متصل می‌کنند.


به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، گروهی از محققان چینی یک مغز انسان را به یک مغز موش مرتبط کرده اند. این تکنولوژی به پزوهشگران اجازه می‌دهد با ذهن انسان حرکات موش‌ها را کنترل کنند.

این پژوهش از طریق یک رابط مغز به مغز (BBI) مغز انسان را به کامپیوتر متصل می‌کند و سپس از طریق یک رابط غیر مستقیم حرکات موش‌ها را کنترل می‌کند. پژوهشگران چینی نتایج تحقیقات خود را در قالب یک مقاله منتشر کرده و توضیح می‌دهند چگونه الکترودها را در دو قسمت از مغز موش کاشته اند.

سپس پژوهشگران با استفاده از الکترود برای تولید حرکات خاصی که موش‌ها به صورت بی سیم به مغز منتقل می‌کنند از طریق یک بسته محرک، به موش‌ها آموزش دادند. اولین آزمایش آن‌ها در یک ماز پیشرفته انجام شد و کنترل کننده انسانی با یک دستگاه شناخته شده به عنوان الکتروانسفالوگرافی (EEG) که برای اندازه گیری سیگنال‌های مغز نصب شده بود به طور مستقیم به یک کامپیوتر متصل شد. پس از آن کامپیوتر سیگنال مغز انسان را رمزگشایی و یک مدل برای تحریک مغز موش‌ها طراحی کرد.

استفاده از EEG برای اندازه گیری سیگنال مغز انسان به این معنی است که محققان نباید به صورت مستقیم الکترودها را به مغز انسان متصل کنند چرا که این کار سیگنال را ضعیف تر می‌کند. درست است که EEG فعالیت الکتریکی را در مغز، از طریق جمجمه اندازه گیری می‌کند و یک سیگنال سریع به ما ارائه می‌دهد، اما چون جمجمه و پوست سر چندان رسانا و هدایت کننده نیستند و کاملا ضخیم هستند، سیگنال فضایی خوبی از مغز ارائه نمی‌دهند.

پیش از این نیز پژوهشگران روی رابطه مغز انسان و حیوان کار کرده بودند، برای مثال در سال ۲۰۱۳، BBI یک مغز انسان را با یک موش مرتبط ساخت به طوری که انسان روی برخی حرکات موش تاثیر بگذارد، مدتی بعد درسال ۲۰۱۶، یک مغز انسان به یک سوسک وصل شد و نتایجی مشابه را رقم زد.

اما این اولین بار است که یک رابط مغزی برای تکمیل سیستم حرکتی موش‌ها تا این حد دقیق عمل می‌کند. شاید برایتان پرسش باشد که اصلا کنترل حرکات موش‌ها توسط ذهن انسان‌ها چه تاثیر و سودی برای انسان‌ها دارد؟ فرض کنید بر اثر حادثه ای دیواری فرو ریخته و عده زیادی زیر آوار گیر کرده اند، این فناوری جدید می‌تواند کمک کند تا موش‌ها با حمل دوربین‌های کوچک ابعاد مختلف خطر را شناسایی و بررسی کرده و به نجات افراد کمک کند.

منبع خبر

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن