مهندسی ژنتیک

کنترل درد به کمک مهندسی ژنتیکی نورون‌ها

محققان در زمینه‌ی کنترل درد از دو روش ژن‌درمانی و خصوصاٌ داروهای اعتیادآوری استفاده می‌کنند که اغلب سمی و حتی کشنده هستند. بنابراین، دانشمندان به دنبال راهی برای ارتقاء و اصلاح این روش‌ها برای کنترل بحرانی هستند که به علت مصرف داروهای اپیوئید در سطح کشورها در حال وقوع است.


به اعتقاد محقق ارشد این مطالعه، اپیوئیدها اعتیادآور بوده و درحال حاضر داروهای مشتق از اپیوئیدها روی نورون‌ها در سراسر بدن اثر می‌گذارند و عوارض جانبی و خواب‌آلودگی را به دنبال دارند؛ لزوم انجام این مطالعه، درمان درد بدون ایجاد دردهای دیگری است که از عوارض جانبی اپیوئیدها ناشی می‌شوند.

در همین راستا Coda، که یک مؤسسه پژوهشی در زمینه‌ی توسعه‌ی درمان‌های مبتنی بر ژن و اولین شرکت توسعه‌دهنده‌ی درمان‌های شیمیایی برای انسان، می‎باشد، برای ایجاد کانال‌های جدید یون‌های مهندسی‌شده‌ در نورون‌های حسی افراد از طریق تغییر نورون‌ها و درنتیجه از بین‌بردن درد ناشی از تحریک آن‌ها در شرایط مورد نیاز مطالعاتی انجام داده‌است. این روش، مانند یک داروی کوچک مولکولی است. این استراتژی بخشی از یک تکنیک درحال ظهور به نام chemogenetics است. تحقق این ایده، به افراد، کمک می‌کند تا بدون خطر اعتیاد و دیگر عوارض جانبی، بر درد خود کنترل بیش‌تری داشته باشند.

همچنین این مؤسسه، درحال گسترش درمان‌های خود برای بیماری‌های ژنتیکی نادر، با استفاده از یک مولکول اختصاصی و درنهایت مقرون به‌صرفه کردن درمان‌های آن‌ها است. یکی دیگر از حوزه‌های مورد پژوهش این تیم، دردهای مزمن نوروپاتیک است؛ که حدود ۱۹میلیون نفر از مردم آمریکا را شامل می‌شود.

هدف این مطالعه، قراردادن گیرنده‌های ساخته‌شده در درون سلول‌های عصبی و کنترل گیرنده‌ها با استفاده از دوزهای مکرر داروهای کوچک-مولکول، می‌باشد.

این مؤسسه درحال حاضر مجموعه‌ای از انواع کانال‌های یونی را ایجاد کرده که با استفاده از یک مجموعه‌ از اتصال‌دهنده‌های مصنوعی برای پیداکردن جفت مناسب، مورد آزمایش قرار می‌گیرند. Coda برای هدف قراردادن کانال‌های یونی از اتصالاتی استفاده می‌کند که قبلاٌ طراحی شده ولی در زمینه‌ی دیگر بیماری‌ها موفق عمل نکرده‌اند.

استفاده از ژن‌درمانی در نورون‌ مورد هدف، یک چالش خواهد بود. علی‌رغم اینکه می‌توان گانگلیون‌های نخاعی را در درمان هدف قرار داد، اما باید اطمینان حاصل کرد که درد تنها در ناحیه‌ای از بدن خاموش شود که توسط آن گانگلیون تحریک می‌شود.

همچنین روش chemogenetics می‌تواند در بیماری‌های عصبی دیگری به غیر از درد، مانند ALS، اضطراب، اختلالات خوردن، صرع و از دست دادن حافظه اثربخش باشد. علی رغم اینکه در حال حاضر، تمرکز اصلی این مؤسسه بر درمان درد استوار است، این تیم امیدوار است در مطالعات آینده از دیگر گیرنده‌های نورونی استفاده کنند که نورون‌ها را فعال می‌نمایند.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

  1. اگر بتوانند احتمال اثر بخشی روش را افزایش دهند، انقلابی در صنعت ضد دردها و داروهای درمان بیماری های عصبی رخ خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن