آفات و بیماری هابیوتکنولوژی محیط زیست

کنترل سموم آفت‌کش برای حفاظت از گیاهان

دانشمندان خواستار رویه‌های جامع‌تری برای تصویب آفت‌کش‌ها به‌منظور کنترل بهتر اثرات زیست محیطی این سموم هستند. آن‌ها به این نکته اشاره دارند که برخی روندهای رایج تصویب آفت‌کش‌ها با شکست مواجه شده و دارای اثرات زیست‌محیطی مخرب خارجی می‌باشد.


دانشمندان توصیه می‌کنند روش های تصویب آفت کش ها به‌گونه‌ای انتخاب شوند که سازگار با پایداری محیط زیست باشند. برای نمونه نظردانشمندان درباره عناصر فعال Glyphosate و گروه آفت‌کش‌ Neonicotinoids این است که درمراحل تصویب و چگونگی اصلاح آن‌ها نقص وجود دارد.

اغلب‌ موارد مدت‌زمان باقی‌ماندن آفت‌‌کش‌ها در خاک و آب عمدتاً طولانی‌تر از فرایند تصویب درنظرگرفته‌شده برای آن است. بنابراین، متخصصان پیشنهاد می‌کنند که درطول آزمایشات‌ اولیه با شرایط جغرافیایی و زمانی محدود یک سیستم‌ ناظر وجود داشته باشد که اثرات درازمدت آفت‌کش‌ها را بر روی اکوسیستم‌ها مورد بررسی قرار دهد.

یکی از شیوه‌‌های رایج در کشاورزی مخلوط کردن چند آفت‌کش با هم و پخش این سموم در یک مخزن مخلوط و یا به‌صورت اسپری‌ ترکیبی در زمین‌­های‌ کشاورزی مختلف می‌باشد. درنتیجه اکوسیستم‌­ها عمدتاً درمعرض ترکیبی از آفت­‌کش‌­ها قرار دارند. به گفته دانشمندان، اثرات زیست محیطی این آفت‌کش‌های ترکیبی به اندازه کافی مورد بررسی قرار نگرفته‌است. دانشمندان توصیه می‌کنند درطول فرآیند ارزیابی مخاطرات آفت‌کش‌ها باید به شیوه‌های رایج عملیات‌ کشاورزی و وضعیت محیطی اهمیت زیادی داده شود.

در چهارچوب فرایندهای ارزیابی مخاطرات آفت‌کش‌ها و بررسی اثرات ناشی از قرارگرفتن در معرض این سموم، موجوداتی که اصطلاحاً ارگانیسم‌های‌ بی‌هدف نامیده‌ می‌شوند باید مورد توجه قرار گیرند. ارگانیسم‌های بی­‌هدف عبارتند از گیاهان و حیواناتی که هدف موردنظر آفت‌کش‌ها برای نابودکردن نیستند اما احتمالاً براثرپخش آفت‌کش‌ها بر روی خاک و آب تحت تأثیر این سموم قرار می‌گیرند. کارشناسان هم‌چنین توصیه می‌کنند که چنین اختلالاتی نیز باید در طول فرایند تصویب بیش‌تر مورد بررسی قرارگیرند.

لینک خبر
عضویت در زیست فن کشاورزی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن