آفات و بیماری ها

بیوتکنولوژی باز هم به کمک کشاورزان شتافت! کنترل مگس سفید

با وجود تمام مخالفت هایی که درباره ی بیوتکنولوژی وجود دارد؛ این مشکلات مانع دانشمندان برای بهبود گیاهان نشده است. پنبه یکی از گیاهان مهم اقتصادی و همچنین میزبان خوبی برای آفات است! بیوتکنولوژیست ها در گذشته توانسته اند کرم غوزه خوار پنبه را با گیاهان تراریخته ی BT کنترل کنند ولی مگس سفید شیره خوار کماکان با استفاده از آفت کش های شیمیایی کنترل می شود. در همین راستا یک تیم پژوهشی به سرپرستی پراهیونا کومار در هند روش جدیدی را برای حل این معضل پیشنهاد داده اند.


طیف وسیعی از گیاهان میزبان مگس سفید می باشند ولی سرخس ها از این قاعده مستثنا می باشند. محققان عصاره استخراج شده از سرخس را برای یافتن ماده ای که برای حشره سمی باشد بررسی کردند. نتایج نشان داد که پروتئین کیتیناز باعث ایجاد مقاومت به حشره در سرخس می شود. افزایش بیان ژن (ها) تولید کننده کیتیناز باعث ایجاد مقاومت قوی در گیاه پنبه در طول آزمایشات مزرعه ای، بدون تاثیر منفی بر عملکرد، گردید. همچنین مشاهده شد که افزایش کیتیناز، تاثیری روی سایر حشرات (آفات و غیر آفات) ندارد.
برای تجاری سازی این روش جدید، لزوم انجام تحقیقات بیشتری در این باره ضروری به نظر می رسد. نهایتا این پژوهش ها لزوم حفظ ذخایر ژنتیکی، حتی ژرم پلاست هایی که امروزه بی فایده به نظر میرسند، را خاطر نشان می کنند.

ترجمه و آماده سازی: امین قدسی فرد

لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن