آفات و بیماری هابیوتکنولوژی کشاورزی

کنترل کنه ناقل بیماری Lyme

| کنترل کنه ناقل بیماری Lyme

✅ برنامه‌های کنترل کنه سطح بالایی از عفونت را در موش سفید پا آمریکایی نشان می‌دهند. پروژه مدیریت یکپارچه کنه در یک سرویس تحقیقاتی کشاورزی مشخص کرد که موش‌های سفید پای آمریکایی که در تابستان گذشته از ایالت Howard جمع‌آوری‌شده بودند، به میزان قابل توجهی به باکتری‌های مولد بیماری Lyme، آلوده شده اند.


✳ درصد بالایی از موش‌های سفید پا آمریکایی به باکتری Borrelia burgdorferi (عامل بیماری Lyme در ایالت Howard) آلوده بودند؛ یعنی بیش از ۵۰ درصد از موش‌های مورد بررسی آلوده شده بودند. رهبر این پروژه، Andrew Li از این موضوع کمی شگفت‌زده شد و اظهار داشت: تعجب‌آور است چراکه همکاران دیگری در ایالت Connecticut در سال ۲۰۱۷ با نمونه‌گیری مشابه از موش ها، میزان عفونت کمتری را در حدود ۳۵ درصد مشاهده کردند. این در حالی است که به‌طورمعمول، میزان عفونت موش سفید پا آمریکایی در ایالت Connecticut تا ۸۰ درصد گزارش شده است.

✳ در حال حاضر، گروه مطالعاتی برنامه‌های کنترل کنه، از جعبه‌های طعمه سیاه رنگ و در ابعاد آجر استفاده می کنند تا در آن ها موش های سفید پا آمریکایی در مواجهه با کنه های نابالغ، برای نجات خود آن ها را از بین ببرند. موش‌ها از طریق طعمه غذایی جذب جعبه می‌شوند. با حرکت موش ها درون جعبه، و عبور آهسته آن ها از کنار فتیله ای که میزان کمی آفت کش فیپرونیل دار آزاد می کند، کنه ها از بین می روند ولی به خود موش ها آسیبی نمی رسد. استفاده از جعبه‌های طعمه، مرحله بعدی یک پروژه پنج‌ساله است که در ماه ژانویه سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد تا برای ارزیابی چندین روش کنترل محیطی مؤثر و ‌راحت کنه برای مناطق حومه مورداستفاده قرار گیرد. از جمله سایر روش‌های کنترل که به‌صورت جداگانه و ترکیبی مورد آزمایش قرار می‌گیرند می توان به جعبه‌های طعمه دار و یک آفت­کش­ زیستی Met52 اشاره کرد.

✳ Andrew Li گفت: “هدف ما، شناسایی یک‌راه مؤثر برای کاهش جمعیت کنه و هم چنین کاهش گسترش بیماری Lyme که متأثر از آن رخ می دهد، و سایر بیماری‌های مربوطه، به‌ویژه در مناطق حومه است. ما می‌خواهیم نقاط آسیب‌پذیر در چرخه حیات کنه را شناسایی کنیم، سپس می‌توانیم بیشترین تأثیر را با زحمت کمتر به دست آوریم.”

✳ مدیر پروژه Phil Norman گفت: “بیماری Lyme و سایر بیماری‌های ایجاد شده از طریق کنه، به‌طور قابل‌توجهی بر کیفیت زندگی ما در ایالت Howard تأثیر می‌گذارند. شناخت راه هایی برای کاهش خطر ابتلا به عفونت از طریق کاهش تعداد کنه ها در پارک‌ها و محله‌ها، برای مردم بسیار مفید خواهد بود.”

? مترجم: الهام بیابانگرد

لینک خبر
عضویت در زیست فن کشاورزی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن