بیوتکنولوژی پزشکی

گاز پلاسمای سرد نوروویروس را از بین می برد

بر اساس گزارش محققان انجمن میکروبیولوژی امریکا با استفاده از این گاز می توان نوروویروس موجود در کاهو را به مقدار زیادی از بین برد.


پلاسما یک گاز یونیزه است که در آزمایشات به‌وسیله عبور دادن هوای اتاق، از میدان الکتریکی به وجود می‌آید. نوروویروس علت اصلی ابتلا به بیماری های ناشی از مواد غذایی آلوده در امریکا می باشد. این ویروس سالانه بیش از ۲۰ میلیون نفر را مبتلا می کند.

یکی از روش های استریل کردن مواد غذایی حرارت می باشد اما این راهکار برای مواد غذایی تازه مناسب نمی باشد. اما این‌طور به نظر می رسد که پلاسمای سرد روش کاربردی برای استریل کردن کاهو و سبزیجات بدون آسیب رساندن به بافت سلولی است. دانشمندان با استفاده از دستگاه پلاسمای سرد توانسته‌اند برگ های کاهو و همچنین سطح فولاد ضدزنگ آلوده به این ویروس را استریل نمایند. این دستگاه توانسته پس از ۵ دقیقه، ۹۹ درصد ذرات نوروویروس را از بین ببرد.

محققان در حال بررسی عملکرد این دستگاه بر روی ویروس‌های دیگر مانند هپاتیت A هستند. این ویروس عامل بیماری ۱۴۰ نفر در سال گذشته بوده است. این افراد توت‌فرنگی‌های آلوده را مصرف نموده بودند. تحقیقات نشان می دهد پلاسمای سرد همچنین می تواند باعث از بین بردن باکتری های مقاوم به دارو در سینه مرغ و سایر سبزیجات برگ‌دار شود.

دانشمندان امیدوارند بتوانند با ایجاد تغییراتی، دستگاه پلاسمای سرد را مناسب استفاده در رستوران ها و کشتی های کروز نمایند.

ترجمه: الهه شانقی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن