بیوپلاستیکبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبیسوخت زیستیمواد زیست تخریب پذیر

گامی به سوی پلاستیک زیست تخریب پذیر

شیمیدان ها موفق به کشف یک آنزیم باکتریایی شدند که می تواند پلیمرهای مفیدی تولید کند. این آنزیم زنجیرهای پلیمری طولانی ای تولید می کند که وابسته به مواد اولیه ای که به آن می دهند، می تواند فرم پلاستیک سخت یا نرم را داشته باشند.


آنزیم polyhydroxyalkanoate (PHA) synthase تقریبا در تمام باکتری ها یافت می شود. باکتری ها از آن برای تولید پلیمر های بزرگ برای ذخیره سازی منبع کربنی، هنگامی که در محدودیت غذایی قرار می گیرند، استفاده می کنند.

باکتری Cupriavidus necator میتواند تا ۸۵% وزن خشک خود، از این پلیمرها ذخیره کند. پلیمرهای زیستی که توسط زیست جانداران کوچک تولید می شوند، توانایی کنارهم قرار دادن ۳۰۰۰۰ زیرواحد (monomer) را دارند، که از بسیاری از پلیمرهای ساخت بشر مولکول درشت تری دارند.

برخی از شرکت های بیوتکنولوژی به دنبال ساخت PHA ها از PHA synthase و همچنین دیگر آنزیم های مورد نیاز برای تولید پلیمرها از باکتری ها هستند. در حال حاضر تنها یک شرکت از PHA synthase برای تولید پلیمرهایی با استفاده پزشکی و دارویی استفاده می کند.

بیشتر قسمت های فرایند تولید با استفاده از PHA synthase برای رقابت با پلاستیک های حاصل از نفت مقرون به صرفه نیست. اما تکنولوژی تولید پلیمرهای PHA در دسترس است که قابلیت استفاده در افزودنی های مخصوص پلیمری˓ لاتکس و کاربردهای بیوپزشکی دارد.

هم اکنون اطلاعات ما در رابطه با جزئیات تولید به واسطه این روش به صورت صنعتی محدود است و نیازمند ادامه تحقیقات در این رابطه می باشیم، ولی این روش نوین پتانسیل بسیار بالایی برای رقابت با پلاستیک و بسته بندی های نفتی که عمدتا از جنس پلی پروپیلن می باشند، دارد.

خاصیت زیست تخریب پذیری این زیست پلیمر امکان استفاده در امور مربوط به سلامت انسان مانند بسته بندی مواد غذایی و مصارف پزشکی را فراهم ساخته است و سبب گشته است این پلیمر دوستدار محیط زیست باشد.

ترجمه و آماده سازی: علیرضا هاشمی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن