بیوتکنولوژی کشاورزی

گام جدید در مسیر هورمونی گیاه کشف شد

گام جدید در مسیر هورمونی گیاه کشف شد گام جدید در مسیر هورمونی گیاه کشف شد

✅گیاهان ثابت هستند؛ یعنی راهی که باعث رشد آنهاست به شدت باید تنظیم شده باشد تا از منابع اطراف در سودمندترین راه ممکن استفاده کند.


تصور کنید شما در یک نقطه محبوس شده‌اید و مجبور هستید برای دریافت آب و مواد غذایی از زمینِ زیر پایتان، استراتژی داشته باشید و علاوه بر آن، نور خورشید هم بر روی پوست شما قرار گرفته است. این استراتژی، چگونگی زندگی گیاهان است!

گیاهان سیستم پیچیده‌ای از هورمون‌ها دارند که رشد آنها را هدایت می‌کند و توانایی آنها را برای استفاده از محیط به حداکثر می‌رساند. یکی از این هورمون‌های اساسی، براسینواستروئید نامیده شده است.

این هورمون می‌تواند بیش از ۲۰۰۰ ژن گیاهی را خاموش و روشن کند و برای رشد گیاه از جمله ساختار ساقه، گلدهی و توسعه منافذ، ضروری است. گیاهان جهش یافته فاقد توانایی برای ایجاد براسینواستروئید هستند؛ در نتیجه در کل چرخه زندگیشان با نقص‌هایی همچون کوتولگی، دیرگلدهی و عقیمی مواجه هستند.

مانند تمام هورمون‌ها، براسینواستروئید زنجیره پروتئین‌های سلولی هر عمل را کنترل می‌کند و باعث فعالسازی یا مهارکردن آنها می‌شود. اخیرا محققان یک اتصال مفقوده در زنجیره سیگنالی براسینواستروئید را شناسایی کرده‌اند که KIB1 نامیده شده است. آنها دریافتند که KIB1 بخش ضروری براسینواستروئید، برای تنظیم شرایط گیاه است.

گیاهان جهش یافته فاقد KIB1، به حضور براسینواستروئید و الگوهای رشد غیرطبیعی نهایی، غیرحساس بودند.
به باور محققان تشریح مسیرهای سیگنالی مانند قراردادن یک پازل با هم است. هربار یک تکه آشکارسازی می‌شود و به این ترتیب به سمت کل تصویر می‌رویم.

بدست آوردن درک کامل از چگونگی عملکرد هورمون براسینواستروئید، باعث به وجود آمدن عملکردهای موثر در مهندسی زراعی خواهد شد و می‌تواند به مبارزه جهانی با گرسنگی کمک کند.

ترجمه : نوروزی

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

گام جدید در مسیر هورمونی گیاه کشف شد – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن