آنتی بیوتیکبیوتکنولوژی پزشکی

گزارش پروژه میکروبیوم روده در آمریکا

اعضای انجمن روده آمریکا یافته‌های میکروبیوم خود از پروژه‌ای که بیش از ۱۱هزار شرکت کننده داشته‌است را به اشتراک گذاشته‌اند. محققان نمونه‌های مدفوع را از افراد در ایالات متحده، انگلستان و ده‌ها کشور دیگر دریافت کردند. شرکت کنندگان به پرسشنامه داوطلبانه که مربوط به رژیم غذایی، شیوه زندگی، وضعیت سلامتی و تاریخچه بیماری بود، پاسخ دادند.


با استفاده از این داده‌ها، تیم تحقیقاتی بررسی روابط بین ترکیب میکروبی روده، رژیم غذایی و بیماری روانی را آغاز کرده‌است. نتایج نشان می‌دهد که تنوع میکروبیوم روده در افرادی که انواع مختلفی از گیاهان را می‌خورند، افزایش می‌یابد، اما در افرادی که اخیراً آنتی‌بیوتیک مصرف کرده‌اند، کاهش می‌یابد.

این مطالعه، یک پروژه پویا است که روزانه نمونه‌هایی از سراسر جهان دریافت می‌کند. تجزیه و تحلیل ارائه شده در این مقاله تنها بخشی از نتایج است. محققان می‌خواهند یک نقشه از میکروبیوم‌ها داشته باشند، microbiome GPS، که اطلاعاتی نه تنها در زمینه خود میکروبیوم‌ها بلکه در مورد ارتباط آن‌ها با رژیم غذایی، سبک زندگی و دارو‌ها ارائه دهد.

این پروژه در سال ۲۰۱۲ آغاز شد، ۱۱،۳۳۶ نفر ثبت نام کردند، ۱۵،۰۹۶ نمونه دریافت شده‌است و بیش از ۹،۵۰۰ نمونه مدفوعی را مورد استفاده قرار داده‌اند. با استفاده از ابزار Illumina MiSeq یا HiSeq، محققان قطعه ۱۶S rRNA V4 را به منظور مشخص کردن ترکیب میکروبی توالی‌یابی کردند. آن‌ها هم‌چنین از کشت نمونه‌ها، کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا- طیف سنج جرمی (HPLC-MS) نیز استفاده کردند.

محققان گزارش کرده‌اند که علاوه بر تنوع میکروبیومی که وجود دارد، در بین بخش‌های مختلف، مثلاً روده و سایر بخش‌ها نیز تفاوت وجود دارد. مطالعه نشان می‌دهد که به دنبال بررسی جمعیت بیش‌تری از میکروبیوم‌ها، تنوع میکروبی بسیار بیش‌تری خواهیم یافت.

محققان ارتباط بین تعداد گونه‌های گیاهی مصرف شده و تنوع میکروبی روده را صرف‌نظر از این‌که رژیم غذایی گیاهی بوده‌است یا خیر، بررسی کردند. افرادی که ۳۰ نوع گیاه در هفته مصرف کرده بودند، نقص در ژن مقاومت آنتی‌بیوتیکی کم‌تری نسبت به افرادی که ۱۰ نوع گیاه یا کم‌تر مصرف کرده بودند، داشتند.

محققان هم‌چنین توانستند ترکیب میکروبیوم روده را در افراد با یا بدون شرایط روانی مانند افسردگی، اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی یا استرس پس از تروما (PTSD)، بررسی کنند. این مجموعه هم‌چنان در حال رشد است و محققان امیدوارند تجزیه و تحلیل‌های گسترده‌تر و دقیق‌تری در مورد نمونه‌ها در آینده انجام دهند.

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن