گسترش درمان‌ های سلولی CAR-Treg

به گفته‌ی شرکت Sangamo Therapeutics (شرکتی با رویکرد درمانی مبتنی بر ژن)، این شرکت با مبلغ ۷۲ میلیون یورو (۸۴ میلیون دلار) برای کسب مالکیت TxCell توافق کرده است. این توافق برای توسعه‌‌‌ی درمان‌های سلولی تنظیم سلول تی اصلاح شده با گیرنده‌ی آنتی‌ژن کایمریک (CAR-Treg) برای درمان بیماری‌های ایمونولوژیک است.


به گفته‌ی Sangamo، این مالکیت برنامه‌ریزی شده، پیشرفت درمان‌های CAR-Treg را به سمت توسعه‌ی بالینی برده و از طریق ترکیب ظرفیت‌های ویرایش ژن برون‌تنی با کمک متخصصان Treg در TxCell  شتاب می‌بخشد.

مارسیا -مدیرعامل این شرکت- در بیانیه‌ای اعلام کرد: “ما باور داریم که درمان‌های CAR-Treg در ایمنی‌شناسی هم‌اندازه CAR-T در انکولوژی هیجان‌انگیز خواهند بود.” این شرکت اعلام کرد در حال برنامه‌ریزی برای ارزیابی پتانسیل درمان‌های CAR-Treg به‌ منظور پیشگیری از پس زدن پیوند در پیوند عضو و درمان بیماری‌های خودایمنی مانند بیماری کرون و ام.اس است.

سانگامو به تحقیقات پیش‌کلینیکی و اولیه‌ برای اثبات این مسئله اشاره کرد که آنتی‌ژن اختصاصی CAR-Treg تحرک قوی سیستم ایمنی را به صورت موضعی به بافت‌های هدف تحمیل می‌کند. یعنی درست بر خلاف سرکوب ایمنی سراسری غیراختصاصی مرتبط با مولکول کوچک آلفای ضد TNF و داروهای آنتی‌بادی مونوکلونال.

این شرکت در انتظار ثبت درخواست مجوز آزمایش کلینیکی در اروپا برای محصول اصلی TxCell با نام تجاری TX200 در ۲۰۱۹، به‌ عنوان نخستین محصول تحقیقاتی CAR-Treg برای پیوند عضو جامد و هم‌چنین راه‌اندازی آزمایش کلینیکی فاز I/II در اواخر این سال است.

سانگامو هم‌چنین قصد استفاده از طرح تکنولوژی ویرایش ژن نوکلئازهای انگشت روی (ZFN) برای تولید درمان‌های سلول CAR-Treg اتولوگ و آلوژنیک نسل جدید را برای درمان بیماری‌های خودایمنی دارد. ZFN در حال حاضر توسط Kite، شرکت Gilead (شرکت داروسازی و بیوتکنولوژی امریکایی در زمینه‌ی تولید دارو) در یک همکاری سلول‌درمانی انکولوژی جهانی مورد استفاده قرار گرفته است که با سرمایه‌ی بالقوه‌ی ۳.۱۶ میلیارد دلار در ماه فوریه راه‌انداری می‌شود.

 استفان بویسل -مدیر عامل TxCell- می‌گوید: “ما برای ادغام با سانگامو هیجان‌زده و علاقه‌مند هستیم، زیرا آن‌ها دارای تجربه هستند و نیز متخصصانی در درمان سلولی ویرایش ژن دارند. ما معتقدیم تکنولوژی ZFN  این شرکت، اصلاحات ژنتیکی دقیق مورد نیاز برای ساخت دسته‌ی جدیدی از داروهای آنتی‌ژن مبتنی بر Treg و سرکوب‌گر ایمنی ویژه بافت را تسهیل خواهد کرد. پیشرفت محصولی مانند CAR-Treg، در توسعه‌ی بالینی و به سمت تجاری‌سازی، مستلزم تخصص و منابع مالی است و به دست آوردن چنین چیزی به‌ عنوان یک کسب و کار مستقل با یک هزینه‌ی معقول برای ما غیرممکن بود.”

اخیراً TxCell اعلام کرد که تنها ۴.۴ میلیون یورو (حدود ۵.۲ میلیون دلار) پول نقد و معادل نقد دارد -یعنی کمتر از ۸.۷ میلیون یورو (۱۰.۲ میلیون دلار) از مبلغ گزارش شده در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۷- و افزود که به‌‌ طور جدی در حال تلاش برای تأمین یک راه‌حل مالی بلندمدت، مانند یک شراکت استراتژیک یا عرضه‌ی سهام است که به شرایط بازار بستگی دارد.”

مسئول TxCell در یک سخنرانی برای سرمایه‌گذاران اعلام کرد که جستجو برای یافتن یک شریک مناسب از اوایل امسال آغاز شده است. سانگامو در حال برنامه‌ریزی برای کسب اکثریت سهام ۵۳ درصدی در TxCell و سپس تنظیم یک پیشنهاد مناقصه‌ی نقدی ساده برای خریداری تمام سهام عادی آن با قیمت ۲.۵۸ یورو (۳.۰۲ دلار) برای هر سهم به صورت نقدی، بر اساس بدون بدهی و بدون وجه نقد است.

سانگامو پس از به دست آوردن حداقل ۹۵ درصد از سهام سرمایه و حق رأی TxCell بعد از تکمیل پیشنهاد مناقصه‌ی ساده، فرایند “اعمال فشار” را آغاز خواهد کرد که سهامداران اقلیت را مجبور به فروش سهام خود به صورت نقدی می‌کند. پس از تکمیل این فرایند، سانگامو قصد دارد TxCell را که به‌ عنوان یک شرکت تابعه‌ی خود با نام Sangamo Therapeutics SA عمل خواهد کرد از فهرست خارج کند و کنار بگذارد.

☑ ترجمه و بازنویسی: محمد شجاعیه

لینک خبر

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده مظاهر سبزی
بارگذاری بیشتر در سرمایه گذاری شرکت ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

رشد صنعت آنتی‌ بادی در کشور چین

صنعت آنتی‌بادی در کشور چین، شاهد فرصت‌های بزرگی برای رشد خواهد بود. اما از آن‌جایی که شرکت…