بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

گسترش پروتئین آلزایمر همانند یک عفونت!

دانشمندان برای اولین بار شواهدی را در انسان‌های زنده یافتند مبنی بر اینکه پروتئین تائو که در بیماری آلزایمر به مغز آسیب می‌رساند، از یک نورون به نورون دیگر گسترش می‌یابد. اگرچه چنین جابجایی مستقیماً مشاهده نشده‌است، اما یافته‌ها می‌توانند چگونگی تحلیل عصبی در یک بیماری مخرب را مشخص کنند و این می‌تواند ایده‌های جدیدی را در مورد سکته مغزی که آسیب فراوانی به حافظه و شناخت وارد می‌کند ارائه دهد.


?تائو یکی از دو پروتئینی است_ به همراه آمیلوئید بتا_که خوشه‌های نورونی را در مغز افراد مبتلا به آلزایمر ایجاد می کند. رسوبات تائو در داخل نورون‌ها یافت شده‌است که می‌تواند آن‌ها را مهار و یا از بین ببرد، در حالی‌که پلاک‌های آمیلوئید بتا در خارج سلول‌های مغزی تشکیل می‌شود.

?محققان دانشگاه کمبریج دو تکنیک تصویربرداری مغز fMRI و PET scaning در ۱۷ بیمار مبتلا به آلزایمر را با هم تلفیق کردند تا ساختمان تائو و ارتباطات عملکردی مغز آن‌ها و اینکه چگونه از لحاظ فضایی مناطق ارتباطی مغز از یکدیگر تفکیک شده‌اند را ترسیم کنند. به طور قابل توجهی آن‌ها بالاترین غلظت‌های آسیب‌زننده پروتئین تائو را در مناطقی از مغز کشف کردند که کاملاً به یک‌دیگر متصل بودند و این نشان می‌دهد تائو احتمالاً به روشی مشابه با آنفولانزا که اپیدمیک است، منتشر می‌شود.

?این تیم تحقیقاتی اذعان می‌کند که این الگو در مغز که پیش‌تر توضیح داده شد، از فرضیه “گسترش انتقال نورونی” برای بیماری آلزایمر حمایت می‌کند، که قبلا در mice نشان داده شده بود ولی در انسان خیر. ضعف بزرگ این مطالعه پیگیری نکردن بیماران در طی مطالعه و اندازه کوچک نمونه است که نتیجه‌گیری درمورد گسترش تائو را به علت ارتباطات عملکردی کاهش یافته دشوار می‌سازد.

?به گفته Cope عضو نورولوژیست این مطالعه، گروه کمبریج در حال حاضر به‌دنبال تعداد افراد آلزایمری بیش‌تر و دنبال کردن آن‌ها در طول مطالعه همراه با تصویر برداری از مغز آن‌ها هستند. او اضافه می‌کند که گسترش تائو می‌تواند دلالت بر مراقبت بالینی داشته‌باشد اگرکه داروهایی بتوانند توسعه یابند تا به تائو در سیناپس‌ها خارج از سلول‌ حمله کرده، آن‌ها را در داخل به دام بیاندازند و قبل از این‌که بتوانند گسترش پیدا کنند اثر خود را بگذارند.

?مترجم: مژگان برات زاده

☑️لینک خبر

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

گسترش پروتئین آلزایمر همانند یک عفونت! – اخبار زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن