بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیست

گلوله های دوست دار محیط زیست

گلوله ها نه تنها باعث ایجاد صدمات فیزیکی می شوند، بلکه برای محیط زیست نیز خطراتی را در پی دارند. در پادگان های آموزشی-نظامی در سراسر جهان،صدها هزار پوکه جنگی زمین را اشغال کرده اند که هیچ راه موثری برای زدودن این پوکه ها وجود ندارد.


مشکل اصلی اینجاست که جنس پوکه ها از فلز، و آغشته به مواد شیمیایی مختلفی هستند. پوکه های رها شده روی زمین دچار زنگ زدگی می شوند و خاک و آبهای زیرزمینی را آلوده می کند.

وزارت دفاع آمریکا برای رفع این مشکل اقداماتی مانند ساخت گلوله های زیست تخریب پذیر را پیشنهاد داده است.این گلوله ها همچنین توسط دانه های مخصوصی برای رشد گیاهان سازگار با محیط زیست، بارگیری شده است که بقایای مهمات و آلودگی های ایجاد شده را از محیط می زداید.

با توجه به پیشنهاد مطرح شده گروهی از مهندسان ارتش ایالات متحده بذرهایی را که قابلیت تعبیه شدن در کامپوزیت های زیست تخریب پذیر را داشه باشند را آزمایش کرده و توسعه داده اند.همچنین مهندسی زیستی این گلوله ها به صورتی است که تنها پس از قرار گرفتن چند ماه بر روی زمین شروع به جوانه زدن می کنند.

پروژه ی ساخت این گلوله ها در سه فاز پیش می رود. در فاز اول بر روی تولید آزمایشی گلوله تمرکز می شود. فاز دوم شامل توسعه نمونه اولیه و یافتن روشی برای تولید انبوه آن و فاز سوم به استفاده در تجهیزات آموزشی ارتش است تخصیص داده شده است.

گیاهان حاصل از بذرهای تعبیه شده در این پوکه ها˓ یا برای حذف آلودگی از محیط زیست به کار میروند (اصلاح ژنتیکی شده) یا به عنوان منبع تغذیه برای حیات وحش. به عبارت دیگر این گلوله ها نمی کشند.

ترجمه: علیرضا هاشمی

لینک خبر

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن