اقتصاد زیستی

گلوگاه اقتصاد مقاومتی ، شرکتهای دانش بنیان است

دبیر ستاد توسعه فرهنگ اقتصاد دانش بنیان تاکید کرد: راه نجات اقتصاد کشور از معبر شرکت های دانش بنیان می گذرد و باید در جهت توسعه این بخش حرکت کنیم.

?در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در چهارشنبه 11 مرداد 1396 که با حضور دکتر مهبودی، پرویز کرمی و دکتر صاحبکار انجام گرفت به توضیح ارائه بسته های حمایتی از شرکتهای دانش بنیان پرداختند.

?دکتر مهبودی ، رییس یکی از بزرگترین شرکتهای تولیدی و تحقیقاتی داروهای بیوتکنولوژی در این برنامه از ظرفیت بالای سرمایه گذاری در داروهای بیوتکنولوژی گفت و افزود: در طول پنج سال گذشته از 320 میلیون دلار به 650 میلیون دلار صرفه جویی ارزی رسیدیم که درحدود 400 میلیون دلار هم اگر به واردات مواد اولیه اختصاص دهیم، می شود 250 میلیون دلار ارزش افزوده که داروهای بیوتکنولوژی برای کشور ایجاد کردند. از طرفی دیگر داروهای بیوتکنولوژی که در داخل کشور تولید می شوند 60 درصد قیمت بین الملل هستند یعنی 40 درصد ارزانتر که اگر این 650 میلیون دلار را ضربدر 3500 تومان کنیم یعنی 2000 میلیارد تومان از هزینه های دولت و بیمه و مردم کاسته شده که 40 درصد آن معادل با500 میلیارد تومان صرفه جویی برای شرکتهای بیمه می شود، در حالی که کل هزینه اولیه برای تولید این داروها در داخل کشور 15 تا 20 میلیون دلار است.

?در شرکتهای تولیدی و تحقیقاتی، داروهای بیوتکنولوژی علاوه بر اینکه به طور مستقیم اشتغال زا است چون ماهیت آن حرکت دانش بنیان است، کارآفرینی غیرمستقیم دارد یعنی مثلاً هر نفر که خودش به طور مستقیم کار می کند، سه نفر هم بیرون برایش کار می کنند. شرکت دارویی ما برای 2200 نفر به طور مستقیم اشتغال زایی کرده که اگر ضربدر 3 کنیم می شود در حدود 6000 نفر به طور کلی اشتغال زایی داشته ایم. Target (هدف) ما ورود به بازار اروپا است که البته برای هر دارو 40 تا 50 میلیون دلار هزینه برای این کار لازم است. برای مشاهده گزارش کامل این برنامه به لینک آن در قسمت منابع مراجعه کنید.

نویسنده: حسین گدازی

☑️ منبع

کانال اقتصاد زیستی

گلوگاه اقتصاد مقاومتی ، شرکتهای دانش بنیان است – اخبار زیست فناوری

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن