گوجه فرنگی

گوجه ها را دوباره مزه دار کنیم

تجزیه و تحلیل های ژنتیکی نشان داده است که کدام ژن ها برای تثبیت طعم غنی اصلی گوجه ها نیاز هستند. طعم دلپذیر سنتی که در بسیاری از نمونه های موجود در بازار این میوه یافت نمی شود. در طول سالیان متعدد گوجه ها بر اساس ویژگی هایی چون اندازه و سفتی برای اهدافی چون حمل و نقل انتخاب مصنوعی شده اند. انتخاب بدون توجه به طعم دلیل از دست دادن طعم اصلی میوه در بسیاری از واریته های مدرن است.


دنیس تیمن از دانشکده کشاورزی چین به ترتیب تمام ژنوم های واریته های مدرن، سنتی و وحشی ۳۹۸ نمونه گوجه را با هدف شناخت ژن های ایجاد طعم که از دست رفته اند مرتب کرده است.

همچنین ۱۶۰ نمونه گوجه فرنگی که ۱۰۱ واریته را شامل می شد، توسط یک جامعه ی آماری مصرف کننده بررسی شد که نمونه ها را بر اساس ویژگی هایی چون “میل کلی” و “شدت عطر و طعم” ارزیابی کرده است.

نتایج تحلیل مصرف، اشاره به ده ها مکمل شیمیایی سود آور دارد. با تکیه بر این اطلاعات محققان توانستند۱۳ مکمل شیمیایی مربوط به طعم را بشناسند که به طور قابل ملاحظه ای در نمونه های مدرن که با نمونه های سنتی مرتبط اند کاهش یافته است.

اطلاعات توالی ژنتیکی برای شناسایی ژن های متناظر از دست رفته مورد استفاده قرار گرفت. در میان نتایج دیگر گروه دکتر تیمن فهمید که میوه ی کوچکتر مقدار بیشتری قند دارد که نشانگر انتخاب گوجه متناسب با اندازه است که به قیمت از دست رفتن شیرینی و طعم گوجه تمام شده است.

#ژنتیک و اصلاح

ترجمه: علی کدخدایی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن