بیوتکنولوژی کشاورزی

اهمیت گونه‌های گیاهی کلیدی برای حفظ حشرات گرده‌افشان

✅ افزایش تولیدات کشاورزی به‌احتمال‌زیاد منجر به از بین رفتن، تکه‌تکه شدن و تخریب زیستگاه‌های غنی از گل برای گرده‌افشان‌ها می‌شود. برای مقابله با این اثرات منفی که ناشی از عملیات مدرن کشاورزی است، تلاش برای حفظ و احیا تنوع گیاهی در چشم‌اندازهای کشاورزی که برنامه زراعی محیطی یا AES نام گرفته، در بسیاری از کشورهای اروپایی اجرا شده است.


?نتایج مطالعه جدیدی که در نشریه Insect Conservation and Diversity منعکس گردیده، نشان می‌دهد که مخلوط گل‌های کاشته شده در فرایند AES ممکن است نیاز به برخورداری از تنوع خیلی زیاد برای حمایت از گرده‌افشان‌های موردنیاز سیستم‌های کشاورزی نداشته باشد.

?برای انجام مطالعه فوق، محققین ۴ مخلوط دانه توصیه‌شده را که دارای جذابیت برای زنبورهای وحشی و مگس‌های گرده‌افشان بودند، در طرح AES تست نمودند. نتایج نشان داد که از ۹۴ گونه گیاهی موجود در مخلوط‌های دانه‌ای فوق، تنها ۱۴ گونه از گیاهان برای حشرات موردنظر اهمیت کلیدی داشتند.

?محققین اشاره کرده‌اند که انتخاب گونه گیاهی کلیدی و مؤثر، که در گروه‌های مختلف گرده‌افشان و در طول فصل گلدهی هدف قرار می‌گیرند، ابزاری امیدبخش برای توسعه آینده به نظر می‌رسند.

?به گفته دنیلا وارزچا، از محققین اصلی این مطالعه: «ازآنجایی‌که گل‌های وحشی معمولی موجود در زیستگاه‌های کشاورزی نیز در میان گونه‌های کلیدی موردمطالعه ما در این تحقیق قرار داشته‌اند، می‌توان درک نمود که اجرای طرح AES به‌منظور پیشبرد استفاده پایدار از زمین‌ها، می‌تواند موجبات حفاظت از حشرات گرده‌افشان‌ را نیز با موفقیت فراهم آورد.»

#اکولوژی

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

اهمیت گونه‌های گیاهی کلیدی برای حفظ حشرات گرده‌افشان – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن