اکوسیستمبیوتکنولوژی میکروبیمواد زیست تخریب پذیر

اهمیت گونه های کمیاب میکروبی از آن چه فکر می کنید بسیار بیشتر است

طبق پژوهش های جدید، میکروب های بسیار کمیاب نقش بسیار مهمی در سلامت و پایداری اکوسیستم بازی می کنند. این تعداد کم از میکروب ها، یک منبع بزرگ از ژن هایی هستند که می توانند آلودگی ناشی از مواد آلی را کاهش دهند و هم چنین به پایداری کل جامعه موجودات زنده، اعم از جامعه میکروبی، در برابر انواع تغییرات از جمله تغییرات آب و هوایی کمک کنند.


برای تحقیق بر روی این موضوع، تیمی از محققان از موسسه تکنولوژی جورجیا، سیستم های آزمایشی داخلی به نام mesocosm به راه انداختند که شامل ۲۰ لیتر آب می شود که منبع آن از دریاچه آب شیرین Lanier می باشد. محققان سه ماده شیمیایی آلوده کننده را به mesocosm افزودند و پس از گذشت زمان متوجه شدند این مواد دیگر در آب موجود نمی باشند و دلیل آن را متابولیزه شدن آن ها توسط میکروب های موجود در نمونه آبی دانستند.

ترکیباتی که مورد سنجش قرار گرفته بودند شامل یک حشره کش قوی و و شناخته شده می باشد که عاملی جهش زا و هم چنین سرطان زا در انسان است. سایر ترکیبات مورد آزمایش نیز از اجزای تشکیل دهنده ی یکسری از قارچ کش ها و هم چنین حاصل از تجزیه ی برخی حشره کش ها بودند. طبق گفته محققان این ترکیبات به این دلیل انتخاب شدند که مسیر زیست تخریب پذیری و هم چنین ژن های اساسی آن ها شناخته شده می باشد و راه تشخیص اینکه میکروب ها چه پروتئین هایی را برای متابولیزه این مواد آلی تولید می کنند، آسان تر می گرداند.

محققان این نمونه ها را به تکرار آزمایش کردند تا بیابند کدام گونه های میکروبی نسبت به این مواد آلی واکنش می دهند و در طول تحقیق، آزمایش های دقیق تر و فرضیات درست تری را ارائه دادند تا فراوانی گونه های میکروبی داخل نمونه را نسبت به سایر گونه های میکروبی کاهش دهند و میکروب های دارای توانایی متابولیزه کردن را شناسایی کنند.

مشوق این مطالعه بدست آوردن این آگاهی بود که چه میکروب هایی و چگونه نسبت به آلوده کننده هایی از جمله حشره کش ها، لکه های نفتی و حتی تغییرات آب و هوایی واکنش می دهند. و هم چنین سوال جالب این بود که این جمعیت متنوع میکروبی چه گستره ی بالایی دارد که حتی می تواند تغییرات ایجاد شده توسط انسان ها و آلودگی ها را که در زمان حال ایجاد می شند، تصفیه کند و با وجود تغییرات هم چنان موجبات پایداری اکوسیستم را ایجاد نماید.

نتایج این تحقیقات در آینده کلید حل مشکلاتی از جمله چگونگی برخورد با آلودگی های نفتی و آلودگی هوا می باشد.

ترجمه : فاطمه سادات نجبائی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن