خانه بیوتکنولوژی کشاورزی اکولوژی گیاهان چگونه نور را می بینند؟

گیاهان چگونه نور را می بینند؟

0
0
151
گیاهان چگونه نور را می بینند؟ – اخبار زیست فناوری

✅ گیاهان به تغییرات محیط اطراف خود حساس هستند و واکنش نشان می ­دهند و توانایی انطباق با آن­ ها را دارند. آن­ها ازپذیرنده ­های پروتئینی به نام phytochromeB  برای دیدن نور و سپس تنظیم فرآیندهایی مانند جوانه زنی بذر، رشد گیاهچه، رشد طولی و تشکیل گل استفاده می­ کنند. مطالعات اخیر انجام­ شده نشان می­ دهد که هر دو پروتئین PCH1 و PCHL برروی ­حساسیت این پذیرنده تأثیر می­ گذارند.? Phytochrome B  طیف نور را که بسته به محدوده متفاوت است، اندازه گیری می کند. پروتئین به­ صورت یک نوع سوئیچ کار می کند: نور قرمز روشن از طیف نور خورشید، Phytochrome B رافعال می ­کند درحالی­که با نور مادون­ قرمز که به وفور در canopy shade  (سایبان) وجود دارد غیرفعال می­ شود. با این حال، همچنین می تواند از فرم فعال به حالت پایه غیر فعال مستقل از نور تغییر کند. این فرآیند را می­ توان بازگشت تاریک نامید. آن می­ تواند مقدار پروتئین در دسترس در حالت فعال گیاه راتحت تأثیر قرار دهد و بنابراین  روی درک نور گیاه تأثیر می گذارد.

? دانشمندان در مطالعات خود تشخیص دادند که در گیاه شاهی دو پروتئین PCH1 و PCHL وجود دارد که به phytochromeB وابسته است و و بر فعالیت گیرنده تأثیر می گذارد.

? با استفاده از یک روش خاص از طیف سنجی، محققان نشان دادند که بازگشت تاریک phytochromeB ، هنگامی که مقدار PCH1 یا PCHL  رو به افزایش است، تقریبا به طور کامل سرکوب می­ شود در حالی که این روند هنگامی که PCH1 یا PCHL  از دست برود تسریع می­ شود. با اجازه دادن به گیاهان برای تنظیم تغییرات از حالت فعال به غیر فعال، آن‌ها می توانند حساسیت به نور فتوتراپی  phytochromeB را بسته به شرایط مختلف تطبیق دهند.

?ترجمه: زهرا خدابنده لو

☑ لینک خبر
عضویت در زیست فن کشاورزی
عضویت در کانال زیست فن

گیاهان چگونه نور را می بینند؟ – اخبار زیست فناوری

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عاطفه سادات محسن زاده
بارگذاری بیشتر در اکولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

دانشمندان مطرح سال گذشته در حوزه زیست‌فناوری از نگاه مجله نیچر

هر سال با پایان یافتن سال میلادی مجله nature اقدام به معرفی 10 تن از دانشمندانی میکند که م…