صفحه اصلی بیوتکنولوژی کشاورزی اکولوژی گیاهان چگونه نور را می بینند؟

گیاهان چگونه نور را می بینند؟

0
0
136
گیاهان چگونه نور را می بینند؟ – اخبار زیست فناوری

✅ گیاهان به تغییرات محیط اطراف خود حساس هستند و واکنش نشان می ­دهند و توانایی انطباق با آن­ ها را دارند. آن­ها ازپذیرنده ­های پروتئینی به نام phytochromeB  برای دیدن نور و سپس تنظیم فرآیندهایی مانند جوانه زنی بذر، رشد گیاهچه، رشد طولی و تشکیل گل استفاده می­ کنند. مطالعات اخیر انجام­ شده نشان می­ دهد که هر دو پروتئین PCH1 و PCHL برروی ­حساسیت این پذیرنده تأثیر می­ گذارند.? Phytochrome B  طیف نور را که بسته به محدوده متفاوت است، اندازه گیری می کند. پروتئین به­ صورت یک نوع سوئیچ کار می کند: نور قرمز روشن از طیف نور خورشید، Phytochrome B رافعال می ­کند درحالی­که با نور مادون­ قرمز که به وفور در canopy shade  (سایبان) وجود دارد غیرفعال می­ شود. با این حال، همچنین می تواند از فرم فعال به حالت پایه غیر فعال مستقل از نور تغییر کند. این فرآیند را می­ توان بازگشت تاریک نامید. آن می­ تواند مقدار پروتئین در دسترس در حالت فعال گیاه راتحت تأثیر قرار دهد و بنابراین  روی درک نور گیاه تأثیر می گذارد.

? دانشمندان در مطالعات خود تشخیص دادند که در گیاه شاهی دو پروتئین PCH1 و PCHL وجود دارد که به phytochromeB وابسته است و و بر فعالیت گیرنده تأثیر می گذارد.

? با استفاده از یک روش خاص از طیف سنجی، محققان نشان دادند که بازگشت تاریک phytochromeB ، هنگامی که مقدار PCH1 یا PCHL  رو به افزایش است، تقریبا به طور کامل سرکوب می­ شود در حالی که این روند هنگامی که PCH1 یا PCHL  از دست برود تسریع می­ شود. با اجازه دادن به گیاهان برای تنظیم تغییرات از حالت فعال به غیر فعال، آن‌ها می توانند حساسیت به نور فتوتراپی  phytochromeB را بسته به شرایط مختلف تطبیق دهند.

?ترجمه: زهرا خدابنده لو

☑ لینک خبر
عضویت در زیست فن کشاورزی
عضویت در کانال زیست فن

گیاهان چگونه نور را می بینند؟ – اخبار زیست فناوری

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری توسط عاطفه سادات محسن زاده
بارگذاری در اکولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

نقش RNAهای تنظیمی در عفونت با سالمونلا

در یک مطالعه جدید، مجموعه‌ای از بخش‌های کوچک RNA، عامل تنظیم کننده ای برای باکتری سالمونلا…