بیوتکنولوژی کشاورزی

گیاهان Ego محصول کمتری دارند

✅پژوهش محصول تکاملی: گیاهان Ego محصول کمتری دارند.

بقا مفهومی اساسی در نظریه انتخاب طبیعی داروین است که تکامل را دربرمی‌گیرد. با این حال وقتی بقا به همراه کشاورزی و پرورش گیاه بیاید، ویژگی هایی که یک تک گیاه را تبدیل به یک رقیب خوب میکند و سازگاری آن را به عنوان یک تک پایه افزایش میدهد، لزوما ویژگی‌های مشابهی نیست که کل محصول یک گروه از گیاهان را در این زمینه افزایش دهد.

?پروفسور وینر که در زمینه کشاورزی داروینی شناخته شده است، ۳۵ گونه گندم مختلف هم به‌صورت تک کشتی (شامل یک گونه گندم) و چند کشتی (شامل ترکیبی از گونه‌های مختلف) کشت داده است. وی شرح می‌دهد که چگونه نتایج نشان می‌دهند گونه‌های گندم رقابتی زمانی که در گروه‌هایی از همان گونه کشت داده شوند تنها متوسط محصول را می‌دهند.

?درمقابل، گونه‌های بارقابت کمتر در همین شرایط محصول بیشتری تولید می‌کنند. این نتایج ممکن است برای افزایش بازده محصولات کشاورزی استفاده شود. پویایی گروهی عملکرد فردی را از بین می‌برد.

?جهت نتایج به سمت اجرای چشم‌اندازی جدید در پرورش گیاه است. در این چشم‌انداز باید مفاهیم گزینش گروهی به جای گزینش برپایه سازگاری فردی درطی توسعه گونه‌های گیاهی جدید در پژوهش و پرورش گیاه مورد استفاده قرار بگیرد.

?محصولات زراعی را می‌توان با تیم‌های ورزشی مقایسه کرد. اگر هر بازیکن برای گل زدن پاداش بگیرد، تیم نسبت به زمان همکاری کردن بازیکنان گل‌ زیادی به ثمر نخواهد رساند. به همین ترتیب، مانمی‌توانیم بازده محصولات را با گزینش جداگانه موفق‌ترین گیاهان برای پرورش افرایش دهیم. یکی از فرضیه‌های علمی پژوهش شرح می‌دهد که گیاهان مجزای “خودخواه” -بهترین رقبا- از منابع زیادی برای رقابت با یکدیگر استفاده می کنند و درنتیجه منابع کمتری برای تولید محصول بیشتر نسبت به گیاهان کم‌تر رقابتی دارند.

?انقلابی در پرورش گیاه

نتایج باید منجر به تغییر ذهنیت کلی در پرورش گیاه امروزی شود. قواعد جدید باید گزینش گونه‌های گیاهی جدید را بر اساس ویژگی‌های گزینش گروهی که به‌ندرت در طبیعت روی می‌دهد تقویت کنند. پرورش گیاه و به‌ویژه مهندسی ژنتیک هدفی برای تولید گیاهان “بهتر”، به عنوان مثال گیاهانی با فتوسنتز مفیدتر یا رشد سریع‌تر است.

?طبق تفکر تکاملی، این تلاش‌ها به احتمال زیاد موفق نخواهندشد، چراکه انتخاب طبیعی این ویژگی‌ها را برای میلیون‌ها سال بهینه‌سازی کرده است. اما به اعتقاد پروفسور وینر ما می‌توانیم بهتر از انتخاب طبیعی عمل کنیم اگر برای چیزی که در انتخاب طبیعی انجام نمی‌شود، از قبیل پرورش گیاهان غیرخودخواه تلاش کنیم.

?ترجمه: فاطمه بیدکی

لینک مقاله

لینک خبر

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

گیاهان Ego محصول کمتری دارند – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن