آفات و بیماری ها

گیاهان برای کمک همسایگان خود با 112 تماس می‌گیرند!

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه Delaware با مطالعه‌ی گیاه Arabidopsis thaliana دریافتند که وقتی برگ‌های گیاهی دچار بریدگی می‌شوند، گیاه آسیب‌دیده برای گیاهان اطرافش پیام شیمیایی می‌فرستد که موجب افرایش سطح دفاعی در آن‌ها می‌گردد. این پیام‌های ارتباطی شیمیایی از سطح برگ‌ها خارج شده و از طریق جریان هوا جابه‌جا می‌شوند.


برای انجام آزمایش، حدود ۱۰۰۰ بذر گیاه در پتری‌ها و لوله‌های آزمایشی که حاوی آگار بودند کشت داده شده بودند. بذرها پس از ۶ روز جوانه زدند و سبز شدند و به گیاهانی به طول ۳ اینچ با ساقه ظریف و برگ‌های سبز روشن تبدیل شدند. دو تا از گیاهان را به فاصله‌ی کمی از یکدیگر قرار دادند و روی برگ‌های آن‌ها، دو برش کوچک به منظور شبیه‌سازی حمله‌ی حشرات ایجاد کردند. اما مشاهده شد که ریشه‌ی گیاهانی که در فاصله‌ی چند سانتی‌متری آن‌ها قرار داشتند به طور قابل توجهی بلندتر و ضخیم‌تر شدند و ریشه‌های جانبی خود را گسترش دادند.

از آن جا که باکتری‌های خاک که درون ریشه زندگی می‌کنند، قادرند برای بیرون نگه داشتن پاتوژن‌ها به روزنه‌های برگ‌ها پیام بفرستند؛ این آزمایش چندین بار دیگر با ایجاد پارتیشن برای از بین بردن هر گونه ارتباط بین سیستم ریشه‌ای آن‌ها انجام شد.

دلیل این که گیاهانی که صدمه ندیده‌اند ریشه‌های بیشتری تولید می‌کنند، این است که به دنبال جذب مواد غذایی بیشتر هستند تا سیستم دفاعی خود را تقویت کنند. اکسین از ترکیباتی است که رشد ریشه را افزایش می‌دهد. ژن اکسین در گیاهان اطراف گیاه آسیب‌دیده بیشتر بیان شده بود. همچنین گیاهان همسایه گیاه آسیب دیده ژنی را بیان کردند که شباهت بسیاری به ناقل مالات (ALMT-1) دارد.

مالات نیز میکروارگانیسم‌های مفید خاک مانند Bacillus subtilis را جذب می‌کنند. ظاهرا گیاهان همسایه‌ی گیاه آسیب‌دیده که ALMT-1 را افزایش داده بودند بیشتر با این میکروارگانیسم‌ها که برای تقویت سیستم دفاعی آن‌ها مفیدند، در ارتباط‌ هستند. آگاهی از شیوه‌های طبیعی مقابله گیاهان با تنش‌ها، می‌تواند به طراحی سیستم‌های کنترل زیستی کارآمد و پایدار کمک کند.

#مطالعات_پایه
#تنش

ترجمه : آذین منصوری

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن