بیوتکنولوژی کشاورزی

نقض یک فرضیه قدیمی؟! عدم وجود تکامل دوجانبه در گیاه و گیاهخوار؟!

✅ از آن‌جایی‌که گیاهان در طبیعت قادر به فرار نیستند برای جلوگیری از حمله گیاهخواران، مکانیسم های دفاعی مختلفی از جمله خار، مواد شیمیایی تند یا برگهای زمخت و خشن که جویده شدن را دشوار می‌کند به ‌دست آورده‌اند. سال‌ها دانشمندان تصور می‌کردند که گیاهان و گیاهخواران در یک رقابت تکاملی قرار دارند که در آن گیاه یک مکانیسم دفاعی را به کار برده و گیاهخوار بر آن غلبه می‌کند اما تحقیقات جدید این پارادایم را به چالش کشیده است.


در مطالعه‌ای جدید روی یک جنس از درختان گرمسیری با نام اینگا (Inga) که مواد شیمیایی مختلفی برای غلبه بر گیاهخواران تولید می‌کند، مشخص شد که گونه‌های مختلف این گیاه ویژگی‌های دفاعی متفاوتی دارند. همچنین غلبه گیاهخواران بر تکامل دفاعی گیاه نشان‌دهنده تکامل دوجانبه نبوده بلکه گیاهخواران در مواجهه با گیاه جدید می‌توانند آن‌را بر اساس ویژگی‌های گیاهخواری خود دنبال کنند. بر این اساس پرسشی که پیش می‌آید این است: کدام‌یک، وابستگی به گیاه یا ویژگی‌های گیاه برای تعیین گونه‌های گیاهی که ممکن است یک گیاهخوار از آن تغذیه کند اهمیت بیشتری دارد؟ پاسخ این است که ویژگی‌های گیاهان مهم‌تر هستند.

فرضیه جدید عنوان می‌کند که دفاع گیاهی با سرعت بیشتری به‌وسیله گیاهخواران گزینش می‌شود، اما گیاهخواران ممکن است به آرامی تکامل یابند. به جای ایجاد ویژگی‌های جدید، گیاهخواران قادرند بر اساس ویژگی‌های دفاعی گیاه میزبان، میزبان خود را دنبال کرده یا تغییر دهند.

دو نتیجه شگفت انگیز مطالعه صورت گرفته به این شرح است: اگر یک گیاه بتواند مکانیسم‌های دفاعی مختلف یا جدیدی را از خویشاوندان یا گیاهان همجوار خود کسب کند تعداد حملات به آن کاهش یافته و شایستگی بقای آن افزایش می یابد. این نشان می‌دهد که خویشاوندان و همسایگان به طور چشمگیری از لحاظ دفاعی با یکدیگر متفاوت هستند. در حقیقت نوعی عدم تقارن در برهمکنش‌های تکاملی وجود دارد.

گفته شده است که گیاهخواران باعث ایجاد تنوع در ترکیبات شیمیایی دفاعی گیاهان اینگا می‌شوند، با این حال ممکن است در برهمکنش آن‌ها با گیاهان اینگا این واگرایی و تنوع رخ ندهد و این، انتخاب میزبان توسط گیاهخواران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین در این مطالعه نشانه‌های وجود تکامل دوجانبه مورد انتظار دیده نشده است.

#اکولوژی

ترجمه : گروه گیاهپزشکی زیست فن دانشگاه تهران

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

نقض یک فرضیه قدیمی؟! عدم وجود تکامل دوجانبه در گیاه و گیاهخوار؟! – اخیار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن