بیوتکنولوژی پزشکیسلول های بنیادی

یافتن رشته های طویل RNA در تکامل و بیماری پوستی

✅ محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی، نحوه عملکرد قطعات بسیار بلند RNA در سلول‌های پوستی را کشف کردند. قطعات RNA که “RNAهای بلند غیر کدکننده” یا lncRNAها” نامیده می‌­شوند، به سلول‌های پوست کمک می‌کنند تا پروتئینهای بافت همبند مانند کلاژن را تنظیم کنند و می‌توانند اهداف جدید درمانی برای بهبود ترمیم پوست باشند.


? در مطالعه اخیر، محققان lncRNAهای خاصی را شناسایی کرد­ه‌اند که ژن­ها و رفتار سلول‌های پوستی موش را کنترل می‌کنند. این تیم ۱۱۱ lncRNA را یافتند که با یک شبکه پروتئینی بسیار حفظ­ شده به نام مسیر Wnt/β-catenin کار می‌کنند. مسیر Wnt/β-catenin به ­عنوان یک مرکز سیگنالینگ عمل می‌کند که به سلولهای گونه­های مختلف کمک می‌کند تا بیان ژنی را در پاسخ به شرایط محیطی تنظیم کنند. این مطالعه این مسیر مهم را به lncRNAها که شکل جدیدی از کنترل ژنتیکی محسوب می‌شوند، مرتبط می‌کند.
? lncRNAها گروه جدیدی از ژن‌های کشف شد­ه‌اند و به نظر می‌­رسد که برای سلامت انسان حیاتی هستند. یافتهها نشان می‌دهند که lncRNAs خاصی توسط مسیر Wnt/β-catenin فعال می‌شوند و به ­طور مستقیم بیان ژنی در سلولهای فیبروبلاست پوست را کنترل می‌کند.

?این تیم سلولهای پوستی را به نام فیبروبلاست‌های درمی مورد مطالعه قرارداده‌اند. این سلولها به رشد فولیکوهای مو، بهبود زخم و به طور کلی حفظ تمامیت ساختاری پوست کمک می‌­کنند. فیبروبلاست­ها این عملکردهای مهم را با کمک مسیر Wnt/β-catenin تنظیم می‌کنند. فعال­سازی پایدار مسیر Wnt/β-catenin می­تواند باعث تولید بیش­ از اندازه پروتئین­های بافت همبند مانند کلاژن توسط فیبروبلاست و درنتیجه فیبروز پوستی شود. بر اساس مطالعات جدید، lncRNA ها به عنوان یک حدواسط بین مسیر Wnt/β-catenin و ژن‌های فیبروبلاست عمل می‌کنند.

? محققان نشان داده‌اند که فیبروبلاست­هایی که از نظر ژنتیکی برای تولید بیش از حد β-catenin تغییریافتهاند، در مقایسه با فیبروبلاست­های کنترل دو نوع خاص از lncRNAs را ۸ تا ۱۴ برابر بیشتر دارند.

? یافته­ها نشان می‌دهند که اختلال در میزان lncRNA می‌تواند عملکرد فیبروبلاستها در پوست را تغییر دهد.

? lncRNAها از اهداف درمانی هستند. مطالعات اخیر نشان می‌­دهد که نقص در lncRNAها با انواع بیماریها، از جمله ناباروری و سرطان مرتبط است. LncRNAهای خاصی که در پایین دست مسیر Wnt/β-catenin عمل می‌کنند، می توانند اهداف دارویی برای فیبروزهای مزمن و حاد پوستی باشند. محققان تلاش می‌کنند تا به چگونگی عملکرد lncRNAها در مدل‌های مختلف حیوانی و این­ که اختلال در عملکرد آن‌ها چگونه ممکن است باعث پیشرفت بیماری شود، پی ببرند. lncRNAها می‌توانند یک عرصه جدید برای تولیدکنندگان دارو باشند.

? ترجمه: مهسا عالمی

✅ لینک خبر

✅ لینک مقاله

✅ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

✅ عضویت در کانال زیست فن

یافتن رشته های طویل RNA در تکامل و بیماری پوستی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن