بیوتکنولوژی کشاورزی

یافتن ژنی با تأثیر منفی بر فرایند جوانه‌زنی بذر

✅جوانه‌زنی بذر، آغازگر مراحل رشد گیاهان است که نرخ آن علاوه بر عوامل محیطی تحت تأثیر هورمون‌های گیاه مانند آبسسیزیک اسید (ABA)، جیبرلین (GA) و براسینواسترویدها (BRs) هم قرار دارد.


?در این رابطه، تیم پژوهشی ژی ‌های ژانگ از دانشگاه زنان سوکمیونگ کره جنوبی به دنبال پیدا کردن واکنشگرهایی بوده‌اند که بتوانند با استفاده از جهش‌یافته‌های det2-1 و ga1-3 فرایند جوانه‌زنی بذر را تحت تأثیر قرار دهند. کاهش نرخ جوانه‌زنی بذرها در این جهش‌یافته‌ها، به دلیل سنتز ناقص BR یا GA، پیش‌ازاین و به‌طور جداگانه نشان داده شده بود.
تیم تحقیق فوق کشف کرد که ترکیب شیمیایی دی‌تیوتریتول (DTT) فرایند جوانه‌زنی بذر در جهش‌یافته det2-1 را به‌طور خاص تحت تأثیر قرار داده است.

تیم تحقیق همچنین ژن AtGOLS1 را به عنوان ژنی که در گیاهان جهش‌یافته و در گیاهانی که DTT در آن‌ها اعمال‌شده است، به‌طور متفاوتی بیان می‌شود، شناسایی کرده و روی آن تمرکز کردند. ژن AtGOLS1 وظیفه تنظیم گالاکتینول سینتاز را بر عهده دارد که برای سنتز الیگوساکارید در طول زمان جوانه‌دهی بذرها حیاتی است.

مشخص شد درصورتی‌که شرایط برای جوانه‌دهی بذرها مناسب باشد، بیان ژن AtGOLS1 هم کاهش پیدا خواهد کرد. علاوه بر این‌ها مشاهده شد که نرخ جوانه‌دهی بذرها در جهش‌یافته‌هایی که ژن AtGOLS1 در آن‌ها از بین رفته بود، سریع‌تر از گونه‌های وحشی گیاه است.

نتایج به‌دست‌آمده در این تحقیق نشان می‌دهد که احتمالا ژن AtGOLS1 در فرایند جوانه‌زنی بذرها در گیاه مدل آرابیدوپسیس به‌عنوان یک تنظیم‌کننده منفی عمل می‌کند.

#مطالعات_پایه

?ترجمه: مریم باورساد

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن کشاورزی
عضویت در کانال زیست فن

یافتن ژنی با تأثیر منفی بر فرایند جوانه‌زنی بذر – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن