پزشکی بازساختیسلول های بنیادی

خطاهای تا خوردگی مؤثر در عدم توانمندی سلول های بنیادین آزمایشگاهی

تولید سلول‌های بنیادی پرتوان القایی iPS نویدبخش پیشرفت هایی در پزشکی ترمیمی بوده است، چرا که این سلول ها، ازنظر تئوریک، قابل تبدیل به همه ی بافت های بدن می باشند و از آن جا که از سلول های بالغ خود بیمار گرفته شده اند، دارای سازگاری کامل هستند.


با این وجود، تکنیک های تبدیل سلول های بالغ به iPS، کاملا بی عیب و نقص نیستند. پس از برگرداندن سلول ها به حالت پرتوان اولیه، عموما سلول ها به طور صحیح به سلول های بالغ تمایز نمی یابند.
محققان دانشگاه پنسیلوانیا یکی از دلایل این مشکل را دریافته اند: در طول پروسه ی بازگشت به سلول پرتوان، غالبا همان فرآیند طبیعی تاخوردگی ژنوم سلولی در هسته، به طور کامل، اتفاق نمی افتد. این کنفورماسیون تاخوردگی، به صورت مستقیم بر روی بیان ژن و عملکرد سلول ها اثر می گذارد.
از طرف دیگر در کاربرد سلول های iPS، نگرانی هایی وجود دارد. مانند این مسأله که بافت های حاصل ممکن است دارای اختلالات ژنتیکی نادیده باشند یا حتی تبدیل به سلول های سرطانی گردند.
در این مطالعات مشخص گردید، در تکنیک های حال حاضر، سلول های iPS تولیدی، ممکن است با سلول های پرتوان جنینی معادل نباشند. به طور مثال، بعضی از کلون ها تاحدودی، الگوهای تاخورگی مشابه با سلول های بالغی که از آن ها گرفته شده اند، را حفظ می کنند.
جهت مطالعه نحوه تأثیر تاخوردگی ها بر بیان ژن و ایجاد تفاوت بین سلول های iPS و سلول های بنیادی جنینی، تحقیقات در حوزه “اپی ژنتیک سه بعدی” صورت می پذیرد.
با استفاده از روش های جدید، محققان نقشه هایی با وضوح بالا، از تاخوردگی ژنوم تهیه نمودند. سپس به کمک جزئیات ویژگی های توپولوژیک حاصل از نقشه های با وضوح بالا، به برسی شباهت ها و تفاوت های سلول های iPS و سلول های بنیادی جنینی پرداختند.
با تحلیل محاسباتی این نقشه ها مشخص گردید، ماده ژنتیک سلول های iPS به طور دقیقا مشابه سلول های بنیادی جنینی، تا نمی خورد. همچنین در نوع تا خوردگی، سلول های iPS، دارای مشابهت هایی با سلول بالغ منشأ گرفته اصلی، می باشند.

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن