بیوتکنولوژی کشاورزی

یک ژن در ذرت و مقاومت به چند بیماری گیاهی مهم

✅ محققان در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی یک ژن اختصاصی را در ذرت پیدا کردند که با مقاومت به دو یا سه بیماری گیاهی مختلف مرتبط است. این محققان بیان کردند که ژن caffeoyl-CoA O-methyltransferase مقاومت نسبی به بیماری‌های مهم و خسارت‌زای بلایت جنوبی برگ (Southern leaf blight) و لکه برگی خاکستری(gray leaf ( spot و احتمالاً بلایت شمالی برگ (Northern leaf blight) در ذرت را موجب می‌شود.


پتر بالینت کورتی نویسنده مسئول گروه و همکارانش چندین ناحیه ژنومی را شناسایی کردند که در آن‌ها، تغییرات ژنتیکی تأثیر زیادی روی تغییرات در مقاومت در برابر بیماری‌های مختلف داشته است. ایشان اشاره کردند که صدها ژن در این منطقه وجود داشت و شناسایی ژن‌های تخصصی که بر مقاومت به بیماری‌ها اثر می‌گذارند، یک چالش بزرگ بود. مانند جست‌و‌جوی یک رستوران خاص در یک شهر بدون جست‌و‌جو در گوگل.

?کینگ یانگ با استفاده از مکان‌یابی دقیق (fine mapping)، این ناحیه را به بخش کوچکی از DNA که تنها چهار ژن را حمل می‌کند کاهش داد و سپس با تعدادی از همکارانش آزمون‌های بیشتری را انجام داد که چهار ژن را به یک ژن محدود کنند.

?به‌ نظر می‌رسد این ژن در تولید لیگنین دخالت داشته باشد. به‌ طور کلی تولید لیگنین بیشتر با مقاومت بیشتر در گیاهان مرتبط است. بالینت کورتی اعتقاد دارد که این ژن یک اثر مقاومتی کوچک اما مهم را به وجود می‌آورد که مشاهده این اثرات کوچک دشوار است. برای بیماگرهای گیاهی نیز سازگاری با آن ها مشکل است.

?بیشتر مقاومت‌ها به بیماری بلایت جنوبی برگ و لکه برگی خاکستری چندژنی هستند که هریک از این ژن‌ها اثرات کوچکی دارند. مقاومت به بیماری ممکن است ناشی از تغییرات آلل در سطح بیان ژن و توالی آمینواسید که باعث تفاوت در سطوح لیگنین و متابولیت‌های دیگر در مسیر فنیل پروپانوئیدی (phenylpropanoid pathway) می‌شوند و همین‌طور در تنظیم مرگ سلولی برنامه‌ریزی شده باشد.

#آفات_و_بیماری_ها

?ترجمه : تیم گیاهپزشکی زیست‌فن دانشگاه تهران

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

یک ژن در ذرت و مقاومت به چند بیماری گیاهی مهم – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن