دیابتمتابولیسم

مبارزه با دیابت نوع ۲ و بیماری کبد چرب غیر الکلی

یافته‌های یک مطالعه جدید که به‌ سرپرستی محققان مانوئل وزکر کررا از دانشکده داروسازی و علوم تغذیه دانشگاه بارسلونای اسپانیا و مشارکت مراکز و گروه‌های علمی دیگر انجام شده است، نشان می‌دهد که یک مولکول جدید به‌نام EPB-53 می‌تواند در درمان و مبارزه با دیابت نوع ۲ و بیماری کبد چرب غیر الکلی مؤثر واقع شود.


هورمون FGF21، فاکتور رشد فیبروبلاست ۲۱، یک عضو از خانواده فاکتورهای رشد فیبروبلاستی درون‌ریز است که به‌عنوان یک عامل ضد دیابت و ضد چاقی در تنظیم متابولیسم انرژی نقش دارد. این هورمون که به‌طور عمده در کبد سنتز می‌شود، یک هدف درمانی بالقوه در درمان دیابت نوع ۲ و بیماری کبد چرب غیر الکلی است که معمولاً به‌دلیل چاقی و مقاومت انسولین بروز می‌یابند. با این‌حال، ترکیبات آنالوگ FGF21 باید به‌صورت زیر جلدی تزریق شوند و ممکن است با اثرات جانبی قابل‌توجهی نظیر از دست دادن جرم استخوان، افزایش ضربان قلب و فشار شریانی همراه باشند.

یافته‌های یک مطالعه پیش‌بالینی جدید نشان داده است که مصرف خوراکی مولکول EPB-53 باعث افزایش سطوح FGF21 در کبد و پلاسما خواهد شد. این امر بدین دلیل است که EPB-53 قادر است HRI یا eIF2α کیناز تنظیم‌شده با گروه هم (heme) را فعال کند. HRI آنزیمی است که می‌تواند یک عامل رونویسی دخیل در افزایش سطح FGF21 را تقویت کند که تحمل گلوکز و احتمال ابتلا به بیماری کبد چرب را در موش‌هایی که با رژیم غذایی غنی از چربی تغذیه می‌شوند، کاهش می‌دهد.

نتایج این مطالعه حاکی بر آن است که استفاده از ترکیبات القاءکننده FGF21 امکان ارائه استراتژی‌های درمانی جدید را فراهم می‌کند که به درمان دیابت نوع ۲ و بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک خواهد کرد، این مشابه چیزی است که در ترکیبات آنالوگی که به‌صورت زیرجلدی مورد استفاده قرار می‌گیرند، دیده می‌شود.

بنابر گفته دکتر Manuel Vázquez-Carrera از دانشکده داروسازی، سم‌شناسی و شیمی‌درمانی دانشگاه بارسلونا: “علاوه بر این، ما امیدواریم که در آینده شاهد اثرات زیان‌بار برخی از آنالوگ‌های FGF21 در این ترکیبات نباشیم. بنابراین، ما بر روی توسعه فعال‌کننده‌های HRI جدیدی با ویژگی‌های دارویی بهتر برای درمان دیابت نوع ۲ کار می‌کنیم.”

شیوع دیابت نوع ۲ در طول سالیان گذشته رشد صعودی داشته است و داروهای موجود نمی‌توانند پیشرفت بیماری در همه بیماران را کنترل کنند. بیماری کبد چرب غیر الکلی یک نفر از هر چهار نفر را درگیر می‌کند و تاکنون برای بدترین موارد استیتوهپاتیتس‌‌های غیر الکلی نیز هیچ داروی تأیید شده‌ خاصی گزارش نشده است. بنابراین یافتن داروهای جدید با قابلیت مصرف دهانی، یکی از چالش‌های بزرگ در بهبود مراقبت‌های بهداشتی میلیون‌ها نفر از افرادی است که تحت‌ تأثیر این بیماری‌های متابولیکی قرار گرفته‌اند.

Rate this post
توسط
Science Daily
منبع
British Journal of Pharmacology
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن