سرمایه گذاری شرکت ها

ممنوعیت صادرات روغن پالم، تهدیدی برای سرمایه‌ گذاری در آفریقا

اتحادیه اروپا درحال تدوین قانون جدیدی است که بر مبنای آن صادرات روغن پالم از آفریقا و آسیا به بازارهای اروپا ممنوع است. اقدامات اتحادیه اروپا در زمینه روغن پالم، تجارت و سرمایه‌گذاری در آفریقا را به خطر می‌اندازد. با این حال، کمیسیون اروپا تعیین خواهد کرد کدام سوخت‌های زیستی به لحاظ ایجاد تغییرات غیرمستقیم در استفاده از زمین در مناطق با کربن بالا، “پرخطر” یا “کم‌خطر” در نظر گرفته می‌شوند.


اتحادیه اروپا قصد دارد سوخت‌های زیستی مختلف -و کشاورزان آن‌ها- را از نظر عامل خطر شدن برای تغییر کاربری زمین، دسته‌بندی کند. این یک تهدید جدی برای کشاورزانی است که متکی به روغن پالم هستند. این کار برای تجارت، سرمایه‌گذاری و اشتغال در آینده ویران‌گر خواهد بود. علاوه‌ بر این، اعلام خطرناک بودن روغن پالم، نادیده گرفتن میلیون‌ها کشاورز است.

به نظر می‌رسد که اتحادیه اروپا از مدت‌ها قبل در پی حذف روغن پالم از بازار به منظور حفاظت از بذرها و دانه‌های روغنی غیر رقابتی بوده است. معاون اتحادیه اروپا ماه گذشته در جاکارتا گفت: “ما هم‌چنان به حرکت خود ادامه می‌دهیم تا روغن پالم به تدریج از برنامه‌های سوخت‌زیستی حذف شود.” با این حال، پیامدهای گسترده‌ اقدامات اتحادیه اروپا بی‌شمار است.

در تجارت، اثرات بازار باید مستقیم باشد. هنگامی‌که تقاضا برای سوخت زیستی بر پایه پالم -و روغن پالم- افت کند، قیمت جهانی پالم نیز کاهش یافته و کشاورزان سراسر جهان را تحت تأثیر قرار خواهد داد. در مورد سرمایه‌گذاری، مشکلات بزرگتری به ویژه برای آفریقا وجود خواهد داشت و سرمایه‌گذاری در طرح‌های جدید روغن پالم احتمالاً سقوط خواهد کرد.

اتحادیه اروپا ابلاغ کرده است که به دنبال کاهش جهانی جنگل‌زدایی است. این تلاش، برای محدود کردن محصولاتی است که به نظر می‌رسد با جنگل‌زدایی مرتبط هستند. در واقع، این امر پوششی برای دور نگه داشتن کالاهای وارداتی ارزان‌تر و حمایت از بخش کشاورزی رو به افول است. اتحادیه اروپا در حال حاضر برنامه‌های متعددی را در زمینه کالاهای مختلف برای رسیدن به این هدف دارد.

روغن پالم برای آفریقا و کشاورزی آفریقا یک ثروت است. تخمین زده شده که در نیجریه تقریباً ۴ میلیون سرمایه‌دار کوچک روغن پالم وجود دارد. بیشتر صنعت پالم نیجریه روی گیاهان طبیعی و پردازش سطحی آن‌ها متکی است. یک سرمایه‌گذاری بزرگ‌ خارجی برای پردازش و زیرساخت، همراه با کشاورزان محلی تأمین‌کننده مواد خام، می‌تواند یک مدل تولید، مشابه با آن چه که در مالزی و دیگر نقاط آفریقا وجود دارد را عرضه کند، که این خود به بهبود تولید و تدارکات منجر خواهد شد.

سیاست‌گذاران اتحادیه اروپا علاوه بر نقش روغن پالم در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر، درمورد تولید و استفاده از آن در سراسر جهان نیز گفتگو می‌کنند. طرح‌های اتحادیه اروپا کار روزانه کشاورزان نیجریه و دیگر نقاط جهان را به کمتر از یک عامل خطر کاهش می‌دهد.

☑ لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن