دیابتزیحسگرها

زیست‌حسگرهای پوشیدنی زمان مراجعه به دکتر را اعلام می کنند

محققین تحت پروژه ای با حمایت NIH موق شده اند توانمندی زیست‌حسگرهای پوشیدنی مانند ساعت اپل یا دست بند فیت بیت را جهت شناسایی تغییرات فیزیولوژیکی نمایانگر بیماری حتی قبل از بروز عوارض آن، نشان دهند. این یافته ها ممکن است سبب ایجاد پتانسیل های جدیدی در مدیریت و کنترل سلامت به خصوص برای افراد با محدودیت دسترسی به پزشک و کلینیک شوند.


تغییرات تعداد ضربان قلب، فشار خون و دمای بدن می توانند اطلاعاتی راجع به مسائلی همچون بیماری های قلبی عروقی یا عفونت ها دهند. ابزارهای پوشیدنی پیگیری تناسب اندام و کنترل فعالیت جسمانی، هم اکنون می توانند این عوامل را به صورت مستمر اندازه گیری نمایند.

به عنوان مثال چنین ابزارهایی قابلیت تشخیص دیابت نوع ۲ در مراحل اولیه را ممکن است فراهم نمایند؛ چرا که ضربان قلب بالا در طول روز با مقاومت انسولینی هم رابطه است.

داده های حاصل از این ابزارها محققین را قادر ساختند از روی الگوریتم های اولیه حاصل از مطالعات افراد، علائم بیماری لایم را در یکی از شرکت کنندگان پیش از تشخیص بالینی آن، شناسایی نمایند.

چنین ابزارهایی ممکن است در آینده نزدیک، قابلیت استفاده در غربالگری های عمومی را داشته باشند و همچنین کنترل سلامت افراد در مناطق دورافتاده و با درآمد اندک را تسهیل نمایند.

ترجمه: محمد بهنام راد

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن