بیوتکنولوژی پزشکیفناوری های همگرا

اولین میکروسکوپ رزونانس مغناطیسی

اولین میکروسکوپ رزونانس مغناطیسی (Magnetic Resonance Microscope) که رؤیت بیوشیمی انسان را ممکن کرده است٬ ساخته شد.


تصویر برداری رزونانس مغناطیسی (MRI) تکنیکی است که قابلیت ایجاد تصویر های ۳ بعدی از بدن انسان را به صورت غیر تهاجمی داراست.

اسپکتروسکوپی رزونانس مغناطیسی (MRS) نیز روشی است که میتواند بیوشیمی بدن، مانند تغییرات متابولیکی تومور ها را در مغز و ماهیچه ها نشان دهد.

تکنیک MRS به دلیل وضوح پایین (۱۰ میکرومتر)، قادر به نشان دادن بسیاری از فعالیت های شیمیایی و زیستی نیست. اما اخیرا محققان موفق به ساخت یک میکروسکوپ رزونانس مغناطیسی (MRM) شده اند که به دلیل داشتن سنسوری از جنس الماس، میتواند وضوحی تا ۳۰۰ نانومتر را فراهم کند.

در سنسور این میکروسکوپ، اتم های N قرار داده شده اند. این اتم های N که دارای خاصیت فلورسانس هستند، وقتی در یک میدان مغاطیسی قرار میگیرند، با توجه به اسپین اتم ها و الکترون های نزدیک خود (local biochemical environment)، رنگ های متفاوتی را از خود منتشر میکنند. با پردازش این آرایه ی ایجاد شده از رنگ های مختلف، میتوان تصویر را ایجاد کرد.

یکی از کار هایی که توسط این میکروسکوپ انجام شده، بررسی رفتار کمپلکس های یون ++Cu در محیط آبی است. این یون در بسیاری از آنزیم ها حضور دارد، مانند آنزیم cytochrome c oxidase که نقش مهمی را در انتقال الکترون ایفا میکند.

این تکنیک به طور کلی میتواند به منظور مطالعه ی بیوشیمی پایه ای در مقیاس نانو, مانند بررسی اتصالات مولکول ها به سطح غشاهای سلولی, انتقالات درون سلولی و هم چنین بررسی غلظت فلزات در فضای پری پلازمی سلول های پروکاریوتی, مورد استفاده قرار بگیرد.

ترجمه : مرتضی احمدزاده

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن