بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییکود زیستی و همزیست‌هامهندسی پروتئین

داروهایی با منشأ طبیعی: تأثیر زیاد ترکیبات چندگانه در مقادیر کم

یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه گوته فرانکفورت، دسته‌ای از پپتیدهای جدید را کشف کردند که به وسیله این پپتیدها باکتری توانایی کشتن لارو حشره را به دست می‌آورد.


این پپتیدها به نام rhabdopeptide/xenortide peptides یا RXPs، منحصراً توسط باکتری‌های دو جنس Photorhabdus و Xenorhabdus تولید می‌شوند. این باکتری‌ها با نماتودها به صورت همزیست زندگی می‌کنند و هر دو با هم لارو حشره را آلوده می‌کنند. به دلیل اینکه بسیاری از RXP ها برای سلول‌های یوکاریوتی (ازجمله سلول حشره) سمی هستند و توسط بسیاری از سویه‌های مختلف Photorhabdus و Xenorhabdus تولید می‌شوند، احتمالاً نقش بسیار مهمی در ایجاد عفونت ایفا می‌کنند.

یک سویه از باکتری می‌تواند تا ۴۰ عدد از مشتقات RXP ها را تنها با استفاده از چهار آنزیم تولید کند. محققان این آنزیم‌ها را به کاتالیست‌های شیمیایی که برای ساخت پلیمرها استفاده می‌شوند، تشبیه می‌کنند و درنهایت موفق به کشف سازوکار تولید این تنوع زیاد غیرمعمول از RXP ها شدند.

اما چرا باکتری به‌جای ساخت یک ترکیب یک کتابخانه کامل از RXPها را می‌سازد؟ بر طبق پاسخ محققان باکتری‌ها نمی توانند انتقالشان را به وسیله نماتود به لاروها کنترل کنند، بدین معنی که باکتری‌ها نمی‌دانند که به کدام نوع از لارو انتقال پیدا می‌کنند لذا برای زنده ماندن باید بتوانند هر نوع از حشره میزبان را سریع از بین ببرند و همچنین باید این توانایی را داشته باشند تا مخلوطی از مواد را به صورت مؤثر به جایگاه های اثر کاملاً متفاوت به صورت همزمان در حشره هدایت کنند؛ مانند تیراندازی که با پرتاب کردن گلوله های زیاد شانس برخورد به هدفش را بالا می‌برد.

تحقیقات آینده روی شناسایی شیوه دقیق عملکرد RXP ها به وسیله آنالیز ساختار و عملکرد، به‌خصوص روی شاخه‌های مؤثرتر متمرکز خواهد بود، زیرا در آینده می توانند به صورت شیمیایی و یا بیوتکنولوژیک تولید شوند و به‌عنوان حشره‌کش مورد استفاده قرار گیرند.

ترجمه: یاسمن اسعدی

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن