ایدزبیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییعفونت ویروسیواکسن ها

واکسن HIV می‌تواند به عنوان درمان عملکردی (functional cure) برای برخی افراد مورد استفاده قرار بگیرد

زمانیکه مسئله‌ی بزرگی مانند ساخت واکسن HIV با مشکلات عدیده‌ای مواجه است، محققانِ این عرصه‌ی دشوار، گاهی اوقات روزنه‌های امید را هم پر ارزش می‌دانند.


یکی از این موارد اخیرا اتفاق افتاد، هنگامی که دانشمندان نشان دادند یکی از واکسن‌ها می‌تواند برای برخی از افراد مبتلا به HIV درمان عملکردی (functional cure) داشته باشد. به عبارت دیگر، نتایج حاکی از آنند که این واکسن قادر است به میزان کافی قدرت سیستم ایمنی بدن را افزایش دهد تا بتواند سطح HIV خون را پایین‌تر از سطح قابل تشخیص نگه دارد.

خلاصه‌ی این آزمایش که بر روی ۱۳ نفر از مبتلایان به HIV انجام گرفت، بدین شرح است: بعد از واکسیناسیون در ۳ مرحله، شرکت کنندگان مصرف داروهای ضد رترو ویروس‌ها (ARVs) را متوقف کردند. در مدت ۴ هفته، سطح HIV در خون، فقط برای ۸ نفر از شرکت کنندگان مجددا بالا رفت. در واقع در حال حاضر، ۵ نفر دیگر هستند که ۶ تا ۲۸ هفته است که بدون مصرف دوباره ی ARVs در حال ادامه ی آزمایش هستند.

در هر دو گروه سطح HIV به طور موقت قابل تشخیص شد، اما این افزایش به هیچ وجه بیشتر از ۲۰۰۰ کپی در هر میلی لیتر خون نشد، شرطی که موجب بازگشت به مصرف دوباره‌ی ARVs در این آزمایش می‌شود.

در نهایت میتوان گفت که این واکسن نشان می‌دهد ما می‌توانیم سلول‌های T خود را به منظور کنترل ویروس‌ها آموزش دهیم. البته به منظور تعمیم نتایج، به بررسی هایی در مقیاس بزرگ‌تر نیاز است.

ترجمه: مرتضی احمدزاده

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن