بیوتکنولوژی پزشکیمقاومت آنتی بیوتیکی

با دوازده باکتری که نیاز فوری به دارو علیه آنها وجود دارد آشنا شوید

شاید هیچ وقت چیزی درباره‌ی Acinetobacter baumanni و یا Pseudomonas aeruginosa و همچنین Enterobacteriaceae نشنیده باشید، اما این‌ها سه قاتلی هستند که در لیست جدیدی که سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرده، در بالای جدول قرار دارند. این لیست شامل دوازده باکتری و خانواده‌ی باکتریایی است و سه باکتری که گفته شد در دسته‌ی «بحرانی» قرار گرفته اند.


پزشکان، محققان و مسئولان حوزه‌ی سلامت سال‌هاست که درباره ظهور مقاومت آنی بیوتیکی در باکتری‌ها هشدار داده‌اند. اما این لیست جدید که توسط محققین در دانشگاه توبینگن آلمان تهیه شده، میزان مقاومت آنتی بیوتیکی هر عامل بیماری‌زا، میزان کشندگی، گستردگی و هزینه‌هایی که به سیستم سلامت تحمیل می‌کند را مدنظر قرار داده است.

سه‌تا باکتری بالای لیست همه گرم منفی هستند و به چندین دارو مقاومت دارند. البته هنوز فراگیر نشده‌اند ولی قادر به ایجاد عفونت‌های شدید کشنده در بیمارستا‌ن‌ها هستند، علی‌الخصوص در بیمارانی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند مثل دریافت‌کنندگان پیوند، بیماران تحت شیمی‌درمانی و همچنین از سالمندان.

برای مثال در ماه گذشته، زنی در ایالت نوادای آمریکا در اثر عفونت ناشی از سویه‌ی CRE یا (Carbapenem-resistant Enterobacteriaceae) فوت کرد. این باکتری‌ در صورت رسیدن به سیستم تنفسی و استقرار در آن یا جریان خون قادر است منجر به مرگ شود. تا قبل از این تنها آنتی بیوتیک موثر بر این باکتری کرباپِنِم بود ولی حالا سویه‌هایی را می‌بینیم که به این آنتی بیوتیک هم مقاومت پیدا کرده‌اند.

نه عامل بیماری‌زای دیگر موجود در لیست به این صورت هستند: شش تا از آن‌ها تحت عنوان «دارای اولویت بالا» طبقه‌بندی شده‌اند که شامل سویه‌های مقاوم به داروی Neisseria gonorrhoeae (عامل قانقاریا) و عوامل مسمومیت غذایی مثل Salmonella و Campylobacter می‌باشد. باکتری‌های این گروه عفونت‌هایی ایجاد می‌کنند که نسبت به گروه قبل کمتر کشنده است ولی گستردگی بیشتری دارد.

سه تا بیماریزای باقی‌مانده تحت عنوان «دارای اولویت متوسط» رده‌بندی شده‌اند. این باکتری‌ها نسبت به تعدادی دارو آسیب‌پذیرند ولی به طور فزاینده‌ای در حال مقاوم شدن هستند.

کارشناسان می‌گویند باید به جای فکر کردن به افزایش فروش، مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها را محدود کرد. همچنین زمانی که به درستی مصرف می‌شوند، دوره‌ی درمان باید کاملاً طی شود. همچنین نیاز به توسعه‌ی آنتی بیوتیک‌های جدید شدیداً احساس می‌شود.

ترجمه: کسری طباطبایی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن