سرطان

کشف ترکیب فلزی جدید با قابلیت حمله به سلول های سرطانی

محققان ترکیب فلزی جدیدی را کشف کردند که توانایی نفوذ به داخل سلول های سرطانی را داشته و بیشترین اندامک آسیب پذیر یعنی میتوکندری را تخریب می‌کند. این ترکیب فلزی که با نام FY26 شناخته می شود، فلزی گران‌بها و نادر است. این فلز توسط دانشمندان دانشگاه واروویک ( University of Warwick) کشف شده است.


سلول های سالم انرژی موردنیاز خود را توسط اندامک میتوکندری تولید می‌کنند اما میتوکندری سلول های سرطانی دارای جهش در mtDNA خود هستند که باعث می شود میتوکندری های این سلول ها ضعیف و ناقص باشند؛ بنابراین انرژی موردنیازشان را از طریق گلیکولیز و در سیتوپلاسم به دست می آورند؛ اما این فلز با ایجاد تنش در سلول های سرطانی آن ها را وادار می کند تا از میتوکندری های ناقص خود استفاده کنند و این خود به معنی صادر شدن حکم مرگ این سلول‌هاست.

دانشمندان با استفاده از تکنیک پیشرفته nano-focussed x-ray beam نه تنها جایگاه و مسیر حرکتی FY26 را در سلول های سرطانی مشخص کردند بلکه مسیر حرکتی عناصر طبیعی مثل روی و کلسیم را هم مورد مطالعه دقیق قرار دادند. FY26 در داخل میتوکندری جایابی کرده و باعث تخریب سلول های سرطانی از داخل و از ضعیف ترین اندامکشان می شود.

در حقیقت FY26 به طور قابل توجهی ۴۹ بار از سیس پلاتین (داروی شیمایی رایج در درمان سرطان) قوی تر است. به‌طورکلی، اثر شیمیایی داروهای وابسته به پلاتین، بعد از اولین دوره مصرف کمتر می شود زیرا سلول های سرطانی متوجه می شوند که چگونه موردحمله قرارگرفته‌اند؛ اما ترکیب جدید فلزی با مکانیسم عملکردی متفاوت، علیه سلول های سرطانی مقاوم به سیس پلاتین نیز مؤثراست.

ازآنجایی‌که این دارو تنها بر روی سلول های سرطانی تخمدان موردبررسی قرار گرفته است، تحقیقات گسترده‌تری در مدل های حیوانی نیاز است تا کارایی این دارو برای بیماران مشخص شود.

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن