سرطان

سرطان؛ اثر جانبی همانند سازی انبوه سلول

همانند سازی سلول فرایند گیج کننده ای است. در هر بار تقسیم، میلیون ها میلیون سلول بدن شما به ۲ قسمت تقسیم میشوند تا DNA شما را زنده نگه دارند. ولی مانند یک لوله کش گیج یا یک متخصص بیهوشی مست، بدن شما در شرف مرتکب شدن یک یا دو خطا است.


بدترین سناریوی ممکن برای این اشتباهات سرطان است. چیزی که از یک خطای ساده شروع میشود، یعنی تقسیم شدن DNA شما به طور ناهموار و اشتباه بین ۲ سلول، سرانجام منجر به تولید مثل انبوه آن اشتباه میشود. در چنین موقعیتی، سلول های معیوب منابع بدن را میدزدند و درنهایت بر سلول های سالم غلبه میکنند. واگر به اندازه کافی بدشانس باشید، آن سلول ها از کانون خود جدا شده، پخش میشوند و درمان تقریبا غیر ممکن خواهد بود.

بر اساس تعداد مطلق سلول های شناور درون ما، میتوان نتیجه گرفت که سرطان در همه جای بدن ممکن است. اما این رویداد کاملا نادر است، پس چگونه اتفاق می افتد؟ شما باید از بدن خود به خاطر پاسخی که به انتخاب طبیعی داده است متشکر باشید.

مانند قابلیت تصحیح خودکار (autocorrect) در گوشی های همراه، بدن انسان در طول زمان یک حلقه ی بازخوردی طراحی کرده است که تعمیر جفت شدگی های اشتباه (mismatch repair) نامیده می شود. به کمک این روند، جفت شدگی های غلط DNA شناسایی شده و قبل از اینکه بتوانند آسیبی وارد کنند، تصحیح میشوند. رشته والد DNA ذاتا DNA های دختری را تصحیح میکند و آنها را از لحاظ اتصال، حذف یا جای گذاری اشتباه بررسی میکند. به دلیل وجود تعداد زیاد سلول ها در جمعیت کثیر انسانی، میزان خطا از نظر آماری عملا صفر خواهد بود.

با تشکر از پزشکی پیشرفته و شگفت انگیز که ظرفیت عمر ما را با کشتن مورد های نادر سرطان که به وجود می آید افزایش میدهد، و آن را عقب تر می اندازد. انسان ۱_ سرطان ۰ (تقریبا)!

ترجمه : محمد هادی آذرآباد

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن