ژن درمانیسرطان

ژن درمانی موجب نجات زندگی بیماران سرطانی می گردد

سرطان بیماری سختی است که بر میلیون ها نفر از مردم سراسر جهان تاثیر گذاشته است. از هر دو نفر یک نفر با نوعی از سرطان در طول زندگی خود درگیر می شود. این شیوع بالا، یافتن درمان موثر را ضروری می دارد. در حالی که محققان بی وقفه تلاش می کنند تا به این بیماری پایان ببخشند، متاسفانه، هنوز هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. با این حال، آزمایش های جدید مبتنی بر ژن درمانی ممکن است موج امید جدیدی برای بیماران سرطانی به ارمغان بیاورد.


اساس کار این شکل جدید از درمان، خارج کردن سلول های مقابله کننده با سرطان از تومور، تکثیر میلیاردی آنها در آزمایشگاه، و برگرداندن مجدد آنها به بدن بیمار جهت آمادگی حمله به این بیماری است.

یک بیمار که تا حد زیادی از این درمان بهره مند شده است، سلین رایان ۵۱ ساله می باشد. بیش از سه سال پیش تشخیص داده شده بود که او دارای سرطان روده مرحله ۴ است که علیرغم رادیوتراپی، شیمی درمانی و جراحی، سرطان به ریه اش گسترش یافته بود و زندگی او را به شدت تهدید می کرد. بخشی از آن ناشی از تغییرات ژنتیکی در رایان بود که محققان توانستند جهت مقابله با جهشی که علت بسیاری از سرطان ها است، بر روی آن مطالعه کنند. در مارس ۲۰۱۵ رایان جهت انجام ژن درمانی آزمایشی پذیرفته شد و پس از گذراندن یک ماه در بیمارستان که به درمان اجازه تاثیر گذاری می داد، شش عدد از هفت تومور او ناپدید شده بود.

البته این درمان برای همه کار نمی کند، اما هر بار آزمایش آن، شانس دیگری برای یادگیری چیزهای جدید است. دکتر استیون روزنبرگ محقق پیشرو در سلول های بنیادی در موسسه ملی سرطان در مریلند و رئیس آزمایش های ژن درمانی می گوید: “بسیاری از بیماران به این روش درمانی پاسخ نداده اند. اما از هر بیماری که ما مورد درمان قرار داده ایم، چه سرطان فرد درمان شده باشد چه نه؛ چیز جدیدی یاد گرفته ایم.” اما، درمان برای رایان کار کرد، و او در حال حاضر دهمین ماه عاری بودن از سرطان را جشن میگیرد.

روزنبرگ توضیح می دهد که: “ما در حال برنامه ریزی هستیم که این نوع از ژن درمانی را، که با استفاده از گیرنده های اختصاصی برگرفته از سلول های سلین می باشد، جهت درمان افراد دیگر استفاده کنیم.”

ترجمه: مرضیه عزیزی

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن