سوخت زیستیمهندسی متابولیک

تولید سوخت در سلول مخمر؛ یک پیشرفت بزرگ

بشر نیاز مبرمی به جایگزین‌های پاک برای سوخت‌های نفتی دارد. یک راه، تولید مواد شیمیایی و سوخت‌های زیستی در سلول‌های زنده است. محققان تاکنون تلاش بسیاری کرده‌اند که سلول مخمر را به کارخانه‌ای برای تولید سوخت کنند و حالا روشی به دست آمده است که گامی بزرگ به سوی این هدف می‌باشد.


آنزیم FAS یا Fatty Acid Synthase در حالت عادی در سلول، اسیدهای چرب بلند زنجیر را می‌سازد. ولی دانشمندان موفق شده‌اند آن را طوری مهندسی کنند که بتواند اسیدهای چرب زنجیر متوسط و متیل کتون بسازد؛ ترکیباتی که اجزای سازنده‌ی سوخت‌های مورد استفاده در صنعت حمل و نقل هستند. به عبارتی دیگر، می‌توان در سلول زنده، بنزین و سوخت جت ساخت.

محققان چند سال پیش بر حسب اتفاق نوعی FAS شناسایی کرده بودند که دو دامنه‌ی پروتئینی حامل اسیل (ACP: acyl carrier protein domain) داشت. ابتدا سعی بر این بود که این دو دامنه با یک آنزیم خارجی جایگزین شود که به آن فعالیت جدیدی ببخشد. این رویکرد جواب داد و در FAS های قارچی هم امتحان شد که باز هم پاسخ مثبت بود. دانشمندان معتقدند سایز کمپلکس FAS مصنوعی و نحوه‌ی اولیگومر شدن اجزای این آنزیم بر عملکرد آن تاثیر دارد.

همچنین با مهندسی متابولیک می‌توان میزان تولید محصولات مطلوب را به طرز قابل توجهی افزایش داد.

نتایج این مطالعه در مجله‌ی nature chemical biology انتشار یافته است.

ترجمه: کسری طباطبایی

لینک مقاله
لینک خبر

۱/۵ - (۱ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن