کریسپر

اولین موجود با کد ژنتیکی 6 حرفی؛ شاید شکل جدیدی از حیات

دانشمندان برای اولین بار یک موجود نیمه مصنوعی را مهندسی کرده‌اند، یک باکتری E.coli با شش حرف ژنتیکی. همه‌ی موجودات زنده روی کره زمین DNA 4 حرفی (متشکل از G،T،C و A) دارند، این E.coliهای دستکاری شده دو باز اضافی در DNA خود دارند.


قبل از این در سال ۲۰۱۴، تیمی از محققان موفق به تولید یک جفت باز مصنوعی در DNA شد که X و Y نامگذاری شدند. این تیم نشان دادند که این دو باز می‌توانند در DNA موجود زنده وارد شوند. اما پس از وارد شدن این دو باز، موجود شرایط پایداری را تجربه نمی‌کرد و چون قادر به تقسیم سلولی نبود به زودی از بین می‌رفت.

حالا همین تیم تحقیقاتی در گزارش جدیدشان موفق شده‌اند با کمک تکنولوژی کریسپر، سلول‌ E.coli را طوری مهندسی کنند که بازهای گفته شده را به عنوان عامل خارجی نشناسد و این بازها وارد ساختار DNA شوند.

البته این دو باز هنوز بی‌مصرف هستند، یعنی باکتری قادر به بیان و ساخت پروتئین از روی آن‌ها نیست. همچنین این مولکول‌ها برای موجودات پیچیده‌تر طراحی نشده‌اند. پس چیزی که صرفاً ثابت شده این است که در ژنوم سلول ساده‌ای همچون E.coli می‌توان دو باز جدید وارد کرد بدون اینکه سلول از بین برود.

با این حال دانشمندان امیدوارند به گسترش این کار بتوانند باکتری‌های مهندسی شده‌ای ایجاد کنند که قادر به تولید پروتئین‌های کاربردی در پزشکی و صنعت باشند.

ترجمه: کسری طباطبایی

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن