ژن درمانیسلول های بنیادی

کوری سه زن در اثر روش درمانی مشکوک سلول‌های بنیادی در آمریکا

مدتی مدیدی است که بسیاری از محققان علوم زیستی و ناظران دیگر سعی در آگاهی‌بخشی در زمینه مخاطرات فعالیت‌های مراکز درمانی بدون مجوزهای قانونی کافی در زمینه سلول‌های بنیادی دارند. سلول‌های بنیادی در مواردی، درمان‌های قابل اتکای خارق‌العاده‌ای را فراهم کرده‌اند، اما افراد شارلاتان و حقه باز زیادی نیز سر در آورده‌اند که ادعاهایی بدون هیچ پشوانه علمی مطرح می‌کنند.


این امر به موارد عجیب و ناراحت کننده‌ای منتهی شده است. پیش از این مرگ ورزشکار معروف هاکی، گوردی هاوی اخبار و شایعات زیادی ایجاد کرده بود که به دلیل نبود مدارک متقن، تلاش‌های خانواده او در اثبات تقصیر پزشک معالج وی راه به جایی نبردند.

در پرونده جدیدی که مجله فوق العاده معتبر New England Journal of Medicine و نیویورک تایمز بدان پرداخته‌اند، سه زن پس از تزریق سلول های بنیادین از طریق یک روش درمانی اثبات نشده در کلینیکی واقع در فلوریدای آمریکا که تحت کنترل دقیق مقررات اداره نشده است، دچار عوارض چشمی شدید و دائمی شده‌اند.
هر سه این افراد در هفتاد یا هشتاد سالگی قرار داشته‌اند و از دژنراسیون ماکولا رنج می برده‌اند و در عین حال در زمان مراجعه به کلینیک از قدرت بینایی کافی جهت رانندگی برخوردار بوده‌اند، اما اکنون یکی از افراد کور و دو نفر دیگر بیشتر قدرت بینایی خود را از دست داده‌اند.

این پرونده، نشانگر ضعف آژانس‌های سلامت دولتی در محافظت از مشتریان در مقابل درمان‌های اثبات نشده پیشنهادی توسط شرکت های تبلیغ کننده خاصیت درمانی شفابخش سلول‌های بنیادی است.

هر سه‌ی این بیماران، درمان مورد بحث را در لیست سایت کارآزمایی‌های بالینی مؤسسه ملی سلامت آمریکا یافته بودند و در نتیجه گمان می‌کردند این روش درمانی دارای تأیید دولت می‌باشد، اما در واقع این درمان نیاز به هیچ نوع تأییدی جهت قرارگیری در این سایت نداشته است.

امید است در سال های آینده شاهد چنین مسائلی در ایران نباشیم.

ترجمه : محمد بهنام راد

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن