بیوتکنولوژی کشاورزی

حذف وابستگی فصلی در لاین های جدید کلم بروکلی

دانشمندان مرکز تحقیقات John Innes در تلاش برای ایجاد لاین های جدید از کلم بروکلی با سرعت جوانه زنی و رشد بالا هستند، که از جوانه زنی تا بذر دهی آن ۱۰-۸ هفته طول می کشد. این خاصیت، توانایی برداشت دو محصول در یک فصل و فرآوری مداوم از این گیاه را فراهم خواهد کرد. زمان تغییر به فاز گلدهی برای سازگاری یک گیاه به محیط و عملکرد نهایی آن بسیار حیاتی است. بسیاری از گیاهان به این دوره ی سرمایی قبل از گلدهی وابسته بوده و به نوسانات دمایی زمستان بسیار حساس هستند.


با شناسایی لاین جدید کلم بروکلی از موسسه ی JIC’s GRO مشخص شد که این لاین کلم بروکلی خیلی سریعتر رشد کرده و به گل دهی می رسد. محققان با آنالیزهای بیشتر، ژن مورد نظر برای این ویژگی را پیدا کرده و در حال بررسی نسل های بعدی این گیاه تحت شرایط کنترل شده هستند. این لاین ها با تکنیک های اصلاحی سنتی ایجاد شده اند.

علاوه بر داشتن دوره ی رشدی کوتاهتر، فرصتی برای انتقال تولید به مزارع شهری ایجاد می شود که توان کاهش در مقادیر کربن در جهت تولید غذا و فرآوری را فراهم خواهد کرد. همچنین قابلیت رشد این گیاهان به عنوان سبزیجات در مناطق و فصول مختلف ایجاد می شود و امکان تولید و فرآوری آنها را به صورت تازه را رقم خواهد زد.

ترجمه : سجاد سبحان وردی

لینک خبر
عضویت در زیست فن کشاورزی

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن