بیوتکنولوژی کشاورزی

حذف وابستگی فصلی در لاین های جدید کلم بروکلی

دانشمندان مرکز تحقیقات John Innes در تلاش برای ایجاد لاین های جدید از کلم بروکلی با سرعت جوانه زنی و رشد بالا هستند، که از جوانه زنی تا بذر دهی آن ۱۰-۸ هفته طول می کشد. این خاصیت، توانایی برداشت دو محصول در یک فصل و فرآوری مداوم از این گیاه را فراهم خواهد کرد. زمان تغییر به فاز گلدهی برای سازگاری یک گیاه به محیط و عملکرد نهایی آن بسیار حیاتی است. بسیاری از گیاهان به این دوره ی سرمایی قبل از گلدهی وابسته بوده و به نوسانات دمایی زمستان بسیار حساس هستند.


با شناسایی لاین جدید کلم بروکلی از موسسه ی JIC’s GRO مشخص شد که این لاین کلم بروکلی خیلی سریعتر رشد کرده و به گل دهی می رسد. محققان با آنالیزهای بیشتر، ژن مورد نظر برای این ویژگی را پیدا کرده و در حال بررسی نسل های بعدی این گیاه تحت شرایط کنترل شده هستند. این لاین ها با تکنیک های اصلاحی سنتی ایجاد شده اند.

علاوه بر داشتن دوره ی رشدی کوتاهتر، فرصتی برای انتقال تولید به مزارع شهری ایجاد می شود که توان کاهش در مقادیر کربن در جهت تولید غذا و فرآوری را فراهم خواهد کرد. همچنین قابلیت رشد این گیاهان به عنوان سبزیجات در مناطق و فصول مختلف ایجاد می شود و امکان تولید و فرآوری آنها را به صورت تازه را رقم خواهد زد.

ترجمه : سجاد سبحان وردی

لینک خبر
عضویت در زیست فن کشاورزی

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن