اکوسیستمبیوتکنولوژی کشاورزیبیوتکنولوژی محیط زیست

پلاستیک؛ ماده ی جدید لانه سازی زنبورها!

گرچه اثرات مضر ضایعات پلاستیکی بر گونه ها و اکوسیستم به اثبات رسیده است، مشاهدات اندکی مبنی بر انعطاف پذیری رفتاری و سازگاری در گونه ها، به خصوص حشرات، در مورد محیط زیست مملوء از پلاستیک شاهد هستیم.


دو گونه از زنبور های megachilia انواع متفاوتی از پلاستیک را به عنوان ماده ای برای ساختن حفره ها استفاده می کنند. پلاستیکی که هرگونه به کار می برد، شبیه ماده ی طبیعی ای است که برای ساخت لانه استفاده میکرده است. زنبور megachilia campanulae که رزین درختان و گیاهان را جمع آوری میکرده، از درزگیر های ساختمان از جنس پلی اورتان استفاده میکند. زنبور Megachilia rotundata که برگ های خرد شده و گلبرگ های گل را جمع آوری میکرده، از کیسه های پلاستیکی از جنس پلی اتیلن استفاده میکند.

علاوه بر این، در سفری تحقیقاتی به صحرای دبی، محققان دو لانه از زنبور های گونه ی M.patellimana را مورد بررسی قرار داده اند که یکی از برگ های خرد شده و دیگری از شش قطعه پلاستیکی سبز رنگ شبیه به هم استفاده کرده است که با دندان های آرواره ای فک پایین بریده شده اند. در این زنبور ها دندان های آرواره ای فک زیرین که برای برش کیسه پلاستیک به کار می رود، به طرز قابل توجه ای زمخت تر و یکنواختی کمتری دارند نسبت به آنهایی که از برگ برای ساخت حفره ها استفاده می کنند.

از مزایای پلاستیک این است که به طور فیزیکی از ورود پارازیت ها جلوگیری میکند؛ اما ۹۰% از حفره ها شکل نمیگیرند، چون پلاستیک مانع از خروج رطوبت میشود.

استفاده از پلاستیک برای زنبور ها نشان دهنده ی خصوصیت های تطبیقی اکولوژیکی لازم برای زنده ماندن در محیط تحت سلطه انسان است.

ترجمه: ریحانه خالقی

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن