خانه اخبار مشترک مهندسی ژنتیک مشاهده ی RNA ها در ابعاد نانو

مشاهده ی RNA ها در ابعاد نانو

0
0
127

سلول ها دارای هزاران مولکول RNA پیامبر می باشند. این مولکول ها نسخه هایی از دستورالعمل های ژنتیکی DNA را به دیگر نقاط سلول حمل می کنند.


مهندسین دانشگاه MIT به تازگی توانسته اند، راهی جهت نمایش با وضوح بالاتر از آن چه که سابقا در سلول های سالم ممکن بوده است، بیابند. این امر به محققین امکان می دهد تا مکان RNA را در سلول با دقت بالاتر مشخص نمایند.

کلید دستیابی به دستاورد روش جدید، در گسترش و پهن نمودن بافت قبل از تصویربرداری از آن نهفته است. با بزرگ تر نمودن نمونه از لحاظ فیزیکی، می توان تصاویری با بزرگنمایی بسیار بالا را با استفاده از میکروسکوپ های معمول در آزمایشگاه های تحقیقاتی تهیه نمود.

مطالعه توزیع RNA در سلول می تواند به شناخت نحوه کنترل بیان ژن و بررسی بیماری هایی که دلیل احتمالی وقوع آن ها، شکست انتقال RNA به موقعیت مورد نظر پنداشته می شود، کمک نماید.

جهت احتراز از پیچیدگی های موجود در روش های قبلی، محققین از مولکول متفاوتی به نام AcX برای لنگر اندازی اهداف به ژل قبل از فرآیند هضم استفاده نمودند.

با استفاده از اصلاح AcX می توان پروتئین ها یا RNA را به ژل لنگر اندازی نمود. در این روش با استفاده از مواد در دسترس و نسبتا معمول آزمایشگاهی می توان فرآیند را به انجام رساند.

این روش جهت بررسی بافت های مختلفی همچون مغز، پانکراس، شش و طحال به کار می آید.

در روش مورد مطالعه، همه ی RNA های نمونه به ژل لنگراندازی می شوند و در تیجه در مکان اصلی خود، حتی در طی فرآیند های هضم و گسترش، ثابت می مانند.

پس از آن که بافت مورد اتساع قرار گرفت، مولکول های RNA خاص به وسیله فرآیند “هیبریدیزاسیون فلورسانسی در موقعیت اصلی” fluorescence in situ hybridization-FISH برچسب زنی می شوند. این امر به محققین امکان می دهد RNA ها را با وضوح بالا، در سه بعد و در نمونه های بافتی بزرگ، به نمایش درآورد.

☑️لینک خبر: yon.ir/J5rk
☑️لینک مقاله : yon.ir/9LM6

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد بهنام راد
بارگذاری بیشتر در مهندسی ژنتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

کشف مسیر مولکولی محافظت شده‌ عامل پیری

✅ محققین مسیر مولکولی جدیدی کشف کردند که طول عمر و سلامتی را در کرم ها و پستانداران کنترل …