سرطان

ساعت شکسته! چرا کار در نوبت شبانه، امکان ابتلا به سرطان را افزایش می دهد؟

در انسان ها و بیشتر جانداران، یک ساعت شبانه روزی، که توسط نور تنظیم می شود، زمان جوانب اساسی عملکرد فیزیولوژیک انسان را تنظیم می کند. این کنترل از طریق تنظیم فعالیت های سلولی مانند متابولیسم و تقسیم صورت می پذیرد.


در مطالعه ای که بر روی موش ها صورت گرفته است، محققانی از دانشگاه MIT دریافتند، دو نوع از ژن هایی که ریتم های شبانه روزی سلول ها را کنترل می کنند، همچنین دارای عملکرد مهاری بر روی تومورها نیز می باشند.

از دست رفت این مهارکننده های توموری، که توسط حذف ژنی یا اختلال در چرخه طبیعی روشنایی/تاریکی اتفاق می افتد، این امکان را برای تومورها فراهم می کند تا به شکل تهاجمی تری عمل کنند.

در انسان ها، ساعت شبانه روزی در هسته سوپراکیاسماتیک مغزی (SCN) قرار دارد که اطلاعات مربوط به میزان نور را از شبکیه چشم دریافت می کند. SCN این اطلاعات را از طریق هورمون ها و دیگر مولکول های پیام دهی به سلول های بدن مخابره می کند.

درون سلول ها، ژن Bmal1 مسئول فعال سازی بقیه ژن های کنترل کننده فعالیت های شبانه روزی مانند ژن Per2، می باشد. مقادیر پروتئین هایی که توسط این ژن ها کد می شوند، به طور معمول، در طول روز دارای نوسان می باشند.

محققین شرایط مشابه نوری در حالات کار شبانه یا پروازهای هوایی طولانی مدت را که سبب به هم ریختن چرخه طبیعی شبانه روزی بدن می شوند، را در موش ها شبیه سازی نمودند.

در چنین حالاتی مشاهده شد، تومورها سریع تر و به صورت تهاجمی تری نسبت به حالات عادی، رشد می کنند.

بخوانید  کنترل الکترونیکی بیان ژن و رفتار سلولی در باکتری E.coli

ژن های Bmal1 و Per2 سرعت تولید پروتئین c-myc که پیش برنده سرطان می باشد، را کنترل می کنند. در نتیجه هنگامی که این ژن ها دچار اختلال شوند، c-myc شروع به انباشت می کند و روند متابولیسم و تکثیر سلول ها را افزایش می دهد.

☑️لینک خبر
☑️لینک مقاله

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

محمد بهنام راد

محمد بهنام راد، دانشجوی مقطع دکترای بیوفیزیک در مرکز تحقیقات بیوشیمی بیوفیزیک (IBB) دانشگاه تهران، مدیر بخش پزشکی مولکولی و کارگروه تحلیل مجموعه زیست فن

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنـج × 3 =

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن