بیوتکنولوژی داروییزیحسگرها

ابزار تشخیصی نوین جهت شناسایی آنسفالیت در گوسفند و بز

خانم Idoia Glaria-Ezquer دانشمند زیست شناس، ابزار تشخیصی جهت تشخیص اختصاصی آنسفالیت ناشی از ویروس “آهسته گستر نشخوارکنندگان کوچک” در گوسفند و بز را ابداع کرده است.


این بیماری منجر به خسارات اقتصادی عظیمی می گردد و هیچ درمان یا واکسنی برای مبارزه با آن وجود دارد. فایده و بهره اپیدمیولوژیک این ابزار به این واقعیت برمی گردد که باعث ممانعت از گسترش دودمان به شدت بیماریزا در گله ها می شود.

تمرکز اصلی تحقیق بر روی ویروسهای آهسته-گستر بود، که دوره کمون بسیار طولانی دارند و باعث بیماری در گاو، گربه، اسب، گوسفند، بز و پستانداران، و در انسان ها نیز با تبعات ویروس نقص ایمنی انسان (HIV) شناخته می شوند.

یکی از این ویروس ها، ویروس Visna Maedi می باشد که عامل آنسفالیت ورم مفاصل بز است. این بیماری گوسفندان و بزها را در سراسر جهان آلوده می کند و باعث بروز علائم چندگانه با عوارضی در مفاصل، ریه ها، غدد پستانی و سیستم عصبی مرکزی می شود.

محقق ارشد این تحقیق توضیح می دهد که: “خسارات ناشی از این عفونت در نتیجه افزایش نرخ جایگزینی به دلیل کاهش تولید حیوانات یا حتی کاهش ارزش گذاری کلی گله ایجاد می شود.”

شیوع این ویروس در نشخوارکنندگان ممکن است علائم بارز هشدار دهنده ای را در ریه ها و غدد پستانی ایجاد نکند؛ با این حال آرتریت و آنسفالیتهای فراوانی حاصل از اپیدمی بیماری در گوسفندان مبتلا، گزارش شده است.

به علت عدم وجود درمان یا واکسن محافظ، ابزار کنترل عفونت فقط بر اساس تشخیص زود هنگام حیوانات آلوده و حذف آنها از گله می باشد. نمونه های حیوانی آلوده بر علیه ویروس آنتی بادی تولید می کنند، این آنتی بادی هرچند ممکن است قادر به از بین بردن ویروس نباشد، اما حداقل نشانگر عفونت است.

روش تشخیص امروزی مبتنی بر تشخیص تنها یک نوع از ژنوتیپ های ویروسی است، در حالی که ۵ نوع از آن وجود دارد و در نتیجه بدلیل تنوع ژنتیکی بسیار در این ویروس، مانیتورینگ آلودگی در گله با شکست مواجه خواهد شد.

در این مطالعه بر اساس طراحی یک پپتید مصنوعی (یک نوع مولکول)، یک روش آزمایشگاهی ( مبتنی بر تکنیکELISA : سنجش ایمنی متصل به آنزیم) جهت تشخیص حیوانات عفونی در شیوع آنسفالیت طراحی گردید.

همچنین دستاورد دیگر این تحقیقات نیز جهت ارائه روش های درمانی برای عفونت ویروسی تا حدودی امیدبخش بوده است.

در گوسفند، چهار نوع پروتئین APOBEC3 وجود دارد. هرچند که نقش آنها هنوز با عملکرد ضد ویروسی کاملا تأیید نشده است اما می توان از آن ها به عنوان ابزار کنترل کننده عفونت در ایمنی ذاتی استفاده کرد.

در حین عملکرد مونوسیت ها (نوعی از گلبولهای سفید خون)، دیده می شود که سقوط چشمگیر مقادیر یکی از پروتئین های APOBEC3 به نام A3Z1 با افزایش قابل توجهی در تکثیر ویروس همزمان می باشد.

در واقع حضور این پروتئین، ظرفیت سلول برای تکثیر ویروسی را کاهش می دهد، در نتیجه با مطالعه آنها می توان ابزارهای جدیدی برای کنترل عفونت طراحی کرد.

نویسنده: م. عزیزی

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن