علوم اعصاب

بازطراحی ارتباط بین اعصاب و عضلات

واحدهای حرکتی، عناصر پایه برای تحرک عضلانی هستند. این واحدها از نورون های حرکتی تحتانی و عضلات هدفشان که از طریق تماس عصبی ماهیچه‌ای (NMJ) به یکدیگر سیناپس داده اند، تشکیل شده اند.


آسیب های تماس عصبی ماهیچه‌ای (NMJ) در اختلالات تحلیل برنده عصبی (مانند اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) یا آتروفی عضلانی ستون فقرات) و همچنین در اثر صدمات ناشی از سوانح ایجاد می شوند و سالیانه بر روی زندگی میلیون ها نفر تأثیر می گذارند.

توسعه روش های اندازه گیری، که بتوان به واسطه ی آن ها کنترل کاملی بر فیزیولوژی بافت های عصبی-عضلانی جهت درک چگونگی شکل گیری و بلوغ NMJ ها داشت، ضروری می باشد.

فایده ی دیگر چنین روش هایی کمک به کشف مکانیسم هایی است که منجر به تحلیل و اختلالات اعصاب و همچنین ترمیم آن ها، می شوند.

در این تحقیق یک سامانه میکروفلویدیک جهت کشت مشترک نوارهای عضلانی منتج از میوبلاست و نورون های حرکتی تمایز یافته از سلول های بنیادین جنینی موش (ESCs) در یک هیدروژل سه بعدی، طراحی شده است.
به کمک هندسه و شکل ابزار طراحی شده، جدایی فیزیکی اندام-نخاع، از طریق قسمت بندی دو نوع سلول، تقلید می شود.
این امر همچنین سبب تسهیل مشاهده رشد خارجی اعصاب (neurite outgrowth) و کنترل عصب دهی عضلات می شود.

علاوه بر این، استفاده از ستون های انطباقی به عنوان لنگرهای نوارهای عضلانی، سبب فراهم آوری این امکان می شود تا بتوان میزان نیروی تولیدی را نیز به صورت عملکردی و در یک خروجی کمی، دریافت نمود.

حساس سازی نوری (photosensitizing) سلول های بنیادین جنینی، باعث فراهم آوری منبعی از سلول ها می شود که می توان آن ها را به نورون های حرکتی تمایز داد که به وسیله ی نور قابل تهییج هستند. با استفاده از این سلول ها می توان کنترل همه جانبه، غیر تهاجمی و با پویایی فضایی را بر روی نورون های حرکتی در شرایط آزمایشگاهی فراهم نمود.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن