خانه اخبار مشترک نانوبیوتکنولوژی از آب آلوده تا آب آشامیدنی

از آب آلوده تا آب آشامیدنی

0
0
158

:مهندسین ماده هبریدی نوینی ابداع کرده اند که به تصفیه آب کمک می نماید.


✅ پژوهشگران در دانشگاه واشنگتن موفق به تولید بیوفوم  اکسید گرافن همراه نانوسلولوز شدند که می تواند راهی نوین جهت تولید آب شیرین باشد. این بیوفوم  از ورقه های اکسید کاهش یافته  گرافن  rGO در میان رشته های سلولوز تولید شده توسط باکتریها (BNC) تشکیل شده است که  قابلیت جذب انرژی تابشی خورشید وتبدیل آن به گرما و تولید بخار آب را دارد.

دوماده اصلی این بیو فوم سلولوز و اکسید گرافن، هر دو ارزان و در دسترس اند و مزیتی بزرگ برای تولید انبوه این بیوفوم است.عملکرد بیوفوم نسبتا ساده است.

بیوفوم شامل بخش زیرین با شبکه ای  از رشته های سلولوز متخلخل که آب را به خود همانند اسفنج جذب کرده و به سطح رویی ورقه های اکسید گرافن کاهش یافته، انتقال می دهند.

?ورقه های اکسید گرافن کاهش یافته نیز نور خورشید را جذب و به گرما تبدیل کرده و موجب می شوند که دما تا ۷۰ درجه بالا رود و تبخیر آب را تسریع می کنند.

استفاده از این روش که موجب تمرکز گرما در سطح مایع می شود، نسبت به روش های پیشین که گرما را به کل مایع  انتقال می دهند، کارآ تر میباشد.

روش ساخت بیوفوم:

ورقه های اکسید گرافن را در محیط کشت باکتری hansenii Gluconacetobacter قرار می دهند تا رشته های سلولوز تولیدی این باکتری ها، ورقه ها را احاطه کنند و ورقه ها درون شبکه سلولوزی مستقر شوند. با افزودن محیط کشت و باکتری های تازه لایه اسفنجی زیرین تولید می شود. پس از  شستشو و فریزدرایینگ؛ بیوفوم ها آماده استفاده اند.

ترجمه و آماده سازی: محمدرضا رضایی

☑️لینک خبر: yon.ir/64A9
☑️لینک مقاله: yon.ir/y3ge

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد بهنام راد
بارگذاری بیشتر در نانوبیوتکنولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

کشف مسیر مولکولی محافظت شده‌ عامل پیری

✅ محققین مسیر مولکولی جدیدی کشف کردند که طول عمر و سلامتی را در کرم ها و پستانداران کنترل …