کریسپر

5 موضوع اصلی مورد علاقه بیوتکنولوژِیست‌ها در سال 2017

✅ researchgate با مقایسه‌ی آمار خوانندگان مباحث مختلف در سال ۲۰۱۶ و سال ۲۰۱۷ در دیتابیس خود، ۵ مبحث اصلی در حال پیشرفت در بیوتکنولوژی را معرفی کرده‌است.


  1. توالی یابی RNA سلول (Single-cell RNA-sequencing): توالی‌یابی DNA اطلاعات جامع و کاملی درباره‌ی تفاوت‌های ژنتیکی سلول‌ها ارائه می‌دهد. اما توالی‌یابی RNA پا را یک مرحله فراتر می‌گذارد و در واقع یک کتابچه‌ی راهنما برای تولید گنجینه‌ی پروتئین‌های مخصوص هر سلول است، که به ارث نمی‌رسد. در گذشته دانشمندان، RNA مجموعه‌ای از سلول‌ها رابررسی می کردند ولی اکنون با روش‌های جدید این امکان وجود دارد که RNA یک تک سلول را مورد مطالعه قراردهیم. این فناوری باعث کشف انواع مختلفی از سلول‌های جدید شده است، از جمله یک سلول جدید بافت سینه، ۶ نوع سلول دندریتی و ۴ نوع متفاوت مونوسیت.
  2. کریسپر (CRISPR/Cas9): در این تکنولوژی ویرایش ژنی که در واقع از سیستم ایمنی باکتری‌ها تقلید می‌کند. ابتدا یک RNA سنتتیک محل مناسب برای برش را انتخاب می‌کند و پس از آن Cas9 که یک اندونوکلئاز است DNA را می‌برد. این تغییر ژنتیکی در ژنوم باقی مانده و به ارث می رسد. اخیرا دانشمندان MIT، در یکی از بزرگ‌ترین جهش‌های تکنولوژی، توانسته‌اند با استفاده از تکنولوژی به نام CRISPR/Cas13 این ویرایش را در ساختار RNA انجام دهند و از این طریق، از خطرات ناشی از به ارث رسیدن تغییرات جلوگیری کنند.
  3. ایمنی درمانی سرطان (Cancer immunotherapy): طبق گزارش روینرز ۲۰۰۰ داروی ایمنی‌درمانی در حال حاضر در پایپ لاین شرکت‌های دارویی متفاوت است. در این روش سیستم ایمنی برای مواجه با سرطان آموزش داده و یا تقویت می‌شود. پیشرفت بزرگ امسال ایمنی‌درمانی تاییدیه FDA به CAR-T cell therapy تحت عنوان نخستین داروی ژن‌درمانی بود.
  4. پزشکی ترمیمی (Regenerative medicine): هدف پزشکی ترمیمی در واقع تعمیر و بازسازی بافت آسیب‌دیده است که توسط راهکارهای متفاوتی از جمله مهندسی بافت، سلول‌های بنیادی و یا اندام‌های مصنوعی صورت می‌گیرد. در نوامبر سال اخیر میلادی مقاله‌ای درخصوص تولید یک اپیدرم با کارایی کامل برای درمان پسری با بیماری (junctional epidermolysis bullosa (JEB منتشر شد. در این مقاله با تغییر ژن معیوب در بافت پوست جدید و پیوند آن به بدن بیمار، بیماری تا حد خوبی کنترل شده است و این نشان دهنده‌ی اهمیت پزشکی ترمیمی در درمان بیماری‌هاست.
  5. بیوالکتریسیته (Bioelectricity): همه‌ی سلول‌های بدن ما تحت تاثیر جریان الکتریکی هستند. یون‌های مثبت و منفی در دو سمت غشا یک پتانسیل الکتریکی در در طول غشا ایجاد می‌کنند که سلول‌ها از این پتانسیل بیوالکتریکی برای کنترل فرآیندهای متابولیک استفاده می‌کنند. در سال ۲۰۱۷ از این سیستم پیام رسانی الکتریکی سلول‌های غیر عصبی جهت کمک به قورباغه‌ها برای مبارزه با عفونت استفاده شد. همچنین همین تیم تحقیقاتی توانستند با القای بیوالکتریسته در کرم‌های پهن، دو سر ایجاد کنند. این فاکتور به عنوان یکی از عوامل مهم در تعیین سرنوشت سلول‌ها می‌تواند ابزار مهمی در پزشکی ترمیمی باشد.

?ترجمه: یاسمن اسعدی

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

۵ موضوع اصلی مورد علاقه بیوتکنولوژیست‌ها در سال ۲۰۱۷ – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن