بیوتکنولوژی کشاورزیعلف‌های هرز و مقاومت به علف‌کش

ژن جدید مقاومت به آترازین

یکی از گونه های تاج خروس با اسم علمی Amaranthus tuberculatus یک علف هرز رایج مزارع کشاورزی است، که در حال مقاوم شدن به آترازین و دیگر علفکش ها می باشد.


این گونه از یک دسته ژن های شناخته شده تحت عنوان GST برای سم زدایی علف کش ها استفاده می کند، اما معلوم نبود دقیقا کدام ژن مسئول مقاومت به آترازین است. همه گیاهان به طور میانگین ۵۰ تا ۱۲۰ ژن از این خانوداه را دارا هستند.
پژوهشگران دانشگاه ایلینویز از روش های ملکولی برای شناسایی ژن دخیل در مقاومت به آترازین استفاده کردند.

آگاهی از ژن، به تشخیص راحت تر کمک می کند و همچنین باعث توسعه ویژگی های هدف گذاری شده می شود.
تقریبا هر بار که کشاورزان توسط علفکش های جدید با این علف های هرز مبارزه می کنند، این گونه به آن علف کش مقاوم شده و کارایی شیمیایی آن را کاهش می دهد یا از بین می برد.

مقاومت به علفکش های چندگانه در بعضی از جمعیت های تاج خروس آنها را بطور ناباورانه ای سخت جان کرده است.
گیاهان از دو راه برای مقاومت در برابر علفکش استفاده می کنند. راه اول مبتنی بر ایجاد جهش در پروتئین های هدف علفکش است. راه دوم که به مقاومت متابولیکی معروف است با حذف ماده موثره علفکش با یک آنزیم صورت می پذیرد.

دین ریچرز ، مجری طرح ، گفته است که ما یک سوزن در انبار کاه پیدا کرده ایم.
ریچرز و همکارانش بر مقاومت متابولیکی به آترازین تمرکز کردند، پژوهشگران پروتئین های GST کاندید را از تاج خروس گرفته و ایزوله کردند و چگونگی بیان آن ها را در گیاهان حساس و مقاوم مقایسه کردند.
همچنین پژوهشگران پی بردند که گیاهان هتروزیگوت در مقایسه با گیاهان هموزیگوت در معرض آسیب بیشتری در مقابل آترازین هستند.

این شواهد همراه با برخی اطلاعات ملکولی دیگر، این اطمینان را به پژوهشگران داد که ژن مورد نظر همان ژن مقاومت به آترازین است. این برای اولین بار است که پی برده شده است که همانند مقاومت جهشی برای هر علفکش، یک ژن مسئول مقاومت متابولیکی در علف های هرز پهن برگ می باشد.

ریچرز می گوید: از زمانی که ژن را شناخته ایم، می توانیم بطور بالقوه آن را تغییر دهیم و گیاهان حساس ایجاد کنیم، همچنین با این اطلاعات می توانیم مواد شیمیایی بازدارنده GST طراحی کنیم.

ترجمه : آرمان جمالی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن