میکروبیوم دستگاه گوارش

فعال‌کردن سیستم ایمنی در برابر باکتری‌ها

میکروبیوم روده نقش مهمی در سلامت افراد و سیستم ایمنی بدن دارد. هرگونه عدم تعادل در آن، نه تنها با التهاب روده بلکه با دیابت نوع 2 و سایر بیماری‌ها نیز درارتباط است. محققان کشف کرده‌اند که چگونه دفاع ضدمیکروبی اندوژن بدن موجب تنظیم میکروبیوم و ترکیب باکتریایی آن می‌شود. این مکانیسم یک درک اساسی از ساختار سد روده‌ای و تعامل میکروبی میزبان فراهم می‌کند.


محققان یک اثر شبه “cluster bomb” کشف کرده‌اند که توسط آنتی‌بیوتیک‌های خود بدن ایجاد شده‌است که دفنسین (پپتید) نامیده می‌شوند. آن‌ها در سلول‌های گرانولی پانت در روده کوچک تشکیل و ترشح می‌شوند. بدن به‌طور طبیعی دفنسین HD-5 تولید و در روده آزاد می‌کند اما اگر در معرض باکتری‌ها در روده قرار بگیرد به قطعاتی تقسیم می‌شوند.

محققان نشان دادند که دفنسین نقش مهمی در حفظ تعادل بین باکتری‌ها و سطوح بدن در همه ارگان‌ها به‌ویژه روده دارد. شرایطی که در روده حاکم است باعث می‌شود تا پپتید HD-5 که در ابتدا به‌صورت اکسیدشده ترشح می‌شده است باز و فعال شود. درنتیجه پروتئازهایی که در لایه موکوسی روده هستند می‌توانند دفنسین HD-5 را به قطعات زیادی تقسیم کنند.

طبیعت مکانیسم دفاعی کاملاً متفاوتی را برای دیگر پپتید دفنسین سلول پانت ایجاد کرده‌است، دفنسین HD-6: درمقایسه با HD-5، از هرگونه تخریب توسط پروتئازها محافظت می‌شود زیرا قادربه ایجاد یک شبکه غیرقابل نفوذ است. دانشمندان بیان می‌کنند که دفنسین HD-6 به‌طور کامل در موکوس گوارشی ثابت می‌ماند، درحالی‌که HD-5 در همان ناحیه به قطعاتی تقسیم می‌شود.

محققان می‌توانند به‌طور مصنوعی قطعات دفنسین HD-5 را تولید کنند و آنها را در معرض باکتری‌های مختلف قرار دهند. این قطعات فعالیت ضدمیکروبی در برابر باکتری‌های پاتوژن ازجمله باکتری‌های گرم‌منفی نشان دادند.

همچنین مطالعات نشان می‌دهند که قطعات HD-5 ترکیب باکتری‌ها در روده را تحت تأثیر قرار می‌دهند و موجب افزایش تنوع فلوری می‌شوند. نتایج این مطالعات نشان می‌دهند که آنالیز قطعات پپتیدی ضدمیکروبی و نقش آنها در فراهم کردن دفاع علیه میکروارگانیسم‎ها، در مراحل ابتدایی است.

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن