تعیین دوز مناسب دارو برای بیماران سرطانی به کمک هوش مصنوعی

دانشمندان با استفاده از هوش مصنوعی و مدل سازی‌های کامپیوتری قادر به تعیین دوز مناسب و کافی دارو (نه بیش از حد) برای بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما شدند. این دوز می‌تواند برای هر شخص به صورت مجزا تعیین شود. تعیین دوز نامناسب و بیش از حد دارو برای بیماران می‌تواند دوران درمان دردناکی را ایجاد کند و روش پیشنهادی راهی نوین برای کمک به این بیماران است.


امروزه محققان، هوش مصنوعی را توسعه داده­‌اند به طوری که این دانش حداقل و تأثیرگذارترین مقدار دارو برای کاهش تومورها را تعیین می‌کند.

کیفت زندگی بیمار

بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما (تومور بدخیم در مغز یا نخاع) معمولاً بعد از تشخیص، بیشتر از پنج سال قادر به زندگی نیستند. پزشکان اغلب از ترکیب پرتو درمانی و داروهای شیمیایی برای به حداقل رساندن تومور استفاده می­‌کنند. این داروها می‌­توانند عوارض جانبی ناخوشایندی برای بیماران داشته باشند.

تئوری  CARROT AND STICK

محققان MIT برای ایجاد نوعی هوش مصنوعی که بتواند بهترین دوز دارویی را برای بیماران گلیوبلاستوما تعیین کند از تکنیک چماق و هویج (Carrot and stick) استفاده کردند. ابتدا گروهی شامل ۵۰ بیمار را ایجاد کردند. سپس با تکنیک هوش مصنوعی دوزهای دارویی مختلف را برای هر بیمار در فواصل زمانی منظم (هفتگی یا ماهانه) تعیین کردند.

بعد از تجویز توسط تکنیک هوش مصنوعی، یک مدل کامپیوتری اندازه تومور را پیش بینی می‌کند. اگر مطابق با پیش بینی، اندازه تومور کاهش یافته و این تکنیک نیز مطابق با آن عمل کرده بود پاداش دریافت می­‌کند و در غیر این صورت جریمه می­‌شود.

درمان فردی

هوش مصنوعی حدود ۲۰۰۰۰ تست تکمیلی بر روی هر فرد بیمار انجام داد. دانشمندان متوجه شدند که این تکنیک قادر به کاهش دوز و دفعات مصرف دارو است در حالی که اندازه تومور نیز کاهش می­‌یابد. هوش مصنوعی می‌­تواند اطلاعات فردی هر بیمار، مانند اندازه تومور، سابقه پزشکی و بیومارکرها را نیز در نظر بگیرد.

مدل ارائه شده برای همه بیماران دوز یکسانی از دارو را تجویز نکرد. برای مثال برای یک بیمار ۴/۱ و برای بیمار دیگری نصف دوز تجویز شد. در برخی موارد حتی یک نوبت مصرف دارو برای بیمار حذف شد. این مدل با استفاده از اطلاعات بیماران و نسخه تجویز شده توسط پزشکان (اطلاعات گذشته) به یادگیری رسیده است و می­‌تواند برای بیماران، دوز دارو بهینه را به دست آورد.

هوش مصنوعی نیاز به آزمایش­‌ها و ارزیابی‌های بیشتری توسط موسسه غذا و دارو (FDA) دارد تا بتواند توسط پزشکان مورد استفاده قرار گیرد. اما اگر این آزمایش­‌ها انجام شوند، به طور قطع می‌تواند بیماران گلیوبلاستوما را با درد کمتر مورد درمان قرار دهد.

☑ لینک خبر

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده اسماعیلی
بارگذاری بیشتر در سرطان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

استفاده از سویای وحشی برای ایجاد مقاومت در برابر شته‌ها

در تحقیقی که اخیرا انجام شده است محققان گامی بزرگ در جهت شناسایی ژن‌های مقاومت به شته در س…